Trycholog – sprawdź kiedy warto się udać

Trychologia to nauka zajmująca się kompleksowo włosami oraz skórą głowy, a dokładniej diagnozowaniem schorzeń oraz ich leczeniem. Aby rozwiązać problemy z nadmiernym wypadaniem włosów czy też kłopotliwymi krostami na głowie, warto wybrać się do trychologa, czyli specjalisty  w tej dziedzinie. Popularność trychologii rośnie z dnia na dzień, jednak wielu z nas posiada niewielką wiedzę dotyczącą zastosowania trychologii.

Kiedy udać się do trychologa i jak prawidłowo przygotować się do wizyty?

Trycholog powinien być pierwszym specjalistą którego odwiedzimy, kiedy naszym problemem jest:

Zobacz witafon
 • nadmierne wypadanie włosów
 • łupież,który nie da się zwalczyć dostępnymi produktami do pielęgnacji włosów
 • łojotokowe zapalenie skóry głowy
 • zaczerwienienia na skórze głowy
 • krosty na głowie
 • uporczywe swędzenie skóry głowy

Przed każdą wizytą u specjalisty powinniśmy się odpowiednio przygotować. W tym przypadku warunki, jakie powinien spełnić pacjent, to:

 • włosy powinny być czyste, umyte około 24 godzin przed planowaną wizytą
 • włosy powinny być pozbawione jakichkolwiek preparatów do stylizacji
 • należy mieć ze sobą aktualne badania krwi, jeżeli takimi dysponujemy
 • przygotować nazwy produktów, których używamy do stylizacji włosów
 • przygotować nazwy leków, jakie przyjmujemy
 • przygotować nazwy suplementów, jakie zażywamy

 W jaki sposób może nam pomóc trycholog?

Trycholog nie tylko postawi diagnozę dotyczącą problemu z naszymi włosami, ale również to on weźmie się za leczenie zdiagnozowanego schorzenia włosów. Odpowie nam na pytanie czy wypadanie włosów, przyczyny ich osłabienia oraz nieprawidłowej struktury są wynikiem stosowania nieprawidłowej diety, złej pielęgnacji, mają podłoże genetyczne czy hormonalne.

Badanie włosów przeprowadzone przez trychologa pozwala na szczegółową analizę problemu pacjenta. Dodatkowo trichogram oraz trichoskopia są zabiegami, które pozwolą na dobranie najskuteczniejszej metody leczenia oraz poznanie przyczyny wypadania włosów. – mówi ekspert trychologii.

 

Badanie rozpoczyna się od przeprowadzenia rozmowy z pacjentem. Specjalista pyta pacjenta o wszelkie choroby zarówno u samego pacjenta, jak i występujące u członków najbliższej rodziny, o przyjmowane leki oraz suplementy diety, o tryb życia oraz sposób odżywiania. Ta wiedza pozwoli specjaliście na wyeliminowanie bądź potwierdzenie jego przypuszczeń. Następnym etapem wizyty jest badanie stanu skóry głowy przy pomocy dermatoskopu. Jest to trichoskopia. Do oceny stanu włosów niezbędny jest trichogram. Do jego wykonania niezbędne jest pobranie próbek włosów pacjenta z pięciu miejsc na głowie. Trycholog robi zdjęcia pobranych włosów aż w dwustukrotnym powiększeniu. Dzięki tym badaniom specjalista jest w stanie postawić diagnozę lub przekazać próbki włosów do dalszej diagnostyki. Zawsze jednak powie nam jakie mogą być przyczyny wypadania włosów, jak wzmocnić włosy oraz czym wspomagać wypadanie włosów, jakie produkty na nadmierne wypadanie włosów będą najskuteczniejsze i czy przyczyny łysienia da się wyeliminować. Dzięki wizycie u trychologa wypadające włosy nie będą dłużej naszym zmartwieniem. Specjalista poinformuje pacjenta co na wypadanie włosów będzie najlepszym rozwiązaniem w jego przypadku.

Wypadające włosy – zabiegi

Specjalista może nam również zalecić odbycie serii zabiegów, np. mezoterapii skóry głowy. Polega ona na ostrzykiwaniu skóry głowy substancjami odżywczymi, wspomagającymi regenerację i porost włosów. Mezoterapia skóry głowy to bardzo skuteczne rozwiązanie zarówno przy nadmiernym wypadaniu włosów, jak i jego późniejszym stadium, czyli łysieniu. Jej pierwsze efekty zauważymy po kilku tygodniach. Ważne jednak jest to, aby przejść serię zabiegów – ich dokładną ilość określa specjalista wykonujący mezoterapię.

Trycholog – sprawdź kiedy warto się udać
5 (100%) 27 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 − 3 =