Angina u dzieci – Nie lekceważ anginy u dziecka

przez | 16 grudnia, 2016

Niegroźne zapalenie migdałków wcale nie tak rzadko przechodzi w anginę ropną czyli ostry stan zapalny migdałków i gardła. Z tą nieprzyjemną dolegliwością bardzo często muszą borykać się dzieci w wieku przedszkolnym. Dlatego też warto poznać jej pierwsze symptomy, aby móc w porę zainterweniować, co pozwoli uniknąć groźnych w skutkach powikłań. Angina u dziecka – co jest jej przyczyną i jak wygląda leczenie?

Przyczyny anginy – angina u dzieci

Do wystąpienia anginy przyczyniają się zakażenia bakteryjne, gdzie najczęściej winowajcami są paciorkowce, gronkowce i pneumokoki, ale może dojść też do zakażenia wirusowego na skutek adenowirusów. Okazuje się, że źródłem zakażenia jest nie tylko chory na anginę, ale nosicielami bakterii jest także wielu zdrowych ludzi, którzy przebyli już zapalenie migdałków. W przypadku anginy bakteryjnej okres wylęgania się zarazka wynosi zwykle od dwóch do pięciu dni, a do zakażenia może dojść na skutek pocałunku, kaszlu i kichania, kontaktu ze śliną i wydzieliną z nosa chorego, które znajdują się zwykle na ręcznikach, pościeli, ubraniach, a nawet na produktach spożywczych i sztućcach.

Zobacz witafon

Jakie są objawy anginy?

Objawy anginy zależą od tego, jakie drobnoustroje ją wywołały. Niepokojące powinny być wymioty i odruchy wymiotne u dziecka, utracenie apetytu, uskarżanie się na ból gardła i trudności z przełykaniem, oraz chrypka. Innymi objawami, które mogą świadczyć o zapaleniu migdałków, są wysoka gorączka, która pojawia się nagle i sięga nawet do 40 st. C, jak również uczucie senności i drapania w gardle, zaczerwieniona błona śluzowa gardła, przekrwione i powiększone migdałki podniebne z widocznymi nalotami, bolesne i obrzmiałe podżuchwowe węzły chłonne, czyli po bokach szyi i pod brodą.

Leczenie anginy u dzieci

W leczeniu anginy u dzieci stosuje się najczęściej środki, które mają na celu złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości oraz zapobiegania powikłaniom. W przypadku zapalenia migdałków na skutek bakterii, stosuje się antybiotykoterapię. Trzeba pamiętać o tym, aby stosować się do wytycznych lekarza, czyli nie można skracać samowolnie czasu trwania zalecanej kuracji antybiotykowej. Ważną informacją jest fakt, że dziecko chore na anginę nie zaraża już po kilku dniach od podania odpowiedniego antybiotyku.

Najczęściej przy zapaleniu migdałków przepisywane są też leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Z kolei w przypadku wystąpienia anginy wywołanej przez wirusy, nie ma potrzeby stosowania antybiotyku. Pediatra zwykle zleca podawanie dziecku dużej dawki witaminy C.

Szczególnie narażone na zakażenie są dzieci o osłabionym systemie immunologicznym, a więc u tych z obniżoną odpornością na zakażenia górnych dróg oddechowych. Takie osoby powinny być stymulowane nieswoistymi szczepionkami bakteryjnymi w formie zastrzyków lub doustnych tabletek, gdyż nie ma szczepionki ochronnej przeciwko anginie.

Powikłania anginy

W przypadku anginy paciorkowcowej, która nie była odpowiednio leczona lub nie została całkowicie wyleczona, może dojść do groźnych w skutkach powikłań. Przy ostrym zapaleniu migdałków paciorkowe mogą zaatakować inne narządy, a dodatkowo spowodować wystąpienie wtórnych zakażeń podczas infekcji. Do najczęstszych zakażeń zalicza się zapalenie ucha środkowego i węzłów chłonnych szyi, a także ropień okołomigdałkowy czy też zapalenie nerek lub zapalenie stawów. Powikłaniem anginy może być także gorączka reumatyczna, do której może dojść po około dwóch do trzech tygodni od wystąpienia anginy paciorkowcowej (gorączka, zapalenie stawów i serca, rumień brzeżny, guzki podskórne i pląsawica).

2 myśli nt. „Angina u dzieci – Nie lekceważ anginy u dziecka

  1. Hela

    Nieleczona angina u dzieci to przede wszystkim kłopot dla rodziców, bo choroba może mieć bardzo gwałtowny przebieg. Nasz Michaś ma wtedy gorączkę ponad 39 stopni i przede wszystkim bardzo trudno ją zbić. Nie można zapominać o tym, że nie tylko antybiotyki na anginę są niezbędne. Leczenie dziecka z anginą można wspomóc przez domowe sposoby: http://leczymydzieciaki.pl/choroby/angina/

    Odpowiedz
  2. babcia

    Domowe sposoby na anginę? OK, ale przede wszystkim powinien być podawany antybiotyk a nie jakieś zioła. Bo anginę trzeba porządnie wyleczyć, a nie myśleć o tym, że organizm sobie poradzi. Jak nie było jeszcze porządnych leków na anginę, to pamiętajcie, że choroba ta zbierała też śmiertelne żniwo.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 7 = 2