Jakie badania wykonać, aby rozpoznać osteoporozę?

przez | 18 maja, 2016

Nasza dieta często uboga jest w takie składniki jak wapń czy witamina D. Wynika to z faktu, że obecnie spożywamy coraz mniej jajek, mleka i przetworów mlecznych takich jak jogurty, sery czy kefiry. Jest to bardzo niekorzystne zjawisko, ponieważ wapń, jak wiemy, jest głównym budulcem kości, witamina D (czyli kalcyferol) stymuluje jego wchłanianie z przewodu pokarmowego. Oba te składniki są nam zatem niezbędne podczas okresu wzrostu, ale także później do zachowania prawidłowej struktury kości. Osobom, które nie spożywają odpowiedniej ilości wapnia i witaminy D grozi osteoporoza.

Osteoporoza to choroba, która rozwija się stopniowo i polega na odwapnieniu kości. W jej wyniku kości stają się dużo bardziej podatne na złamania. Wiele osób dowiaduje się, że cierpi na osteoporozę dopiero wtedy, gdy podczas niegroźnego upadku, któraś z ich kości ulegnie złamaniu. Dlatego właśnie warto, aby lekarz reumatolog lub ortopeda przebadał nas już po ukończeniu trzydziestego roku życia, ponieważ to właśnie wtedy zaczyna się proces odwapnienia kości, który dzięki wczesnemu wykryciu może być hamowany.

Pierwsze objawy osteoporozy możemy stwierdzić sami, kontrolując nasz wzrost. Najlepiej zaraz po wstaniu z łóżka sprawdzić, czy nasz wzrost nie obniżył się w porównaniu z poprzednimi latami. Może dziać się tak na skutek kompresji kręgów kręgosłupa, zachodzących w skutek osteoporozy. W jej wyniku kręgi łamią się, a nasz wzrost zmniejsza o około 2 cm. Poza tym w wyniku osteoporozy może zmieniać się postawa pacjenta, zaczyna on się garbić.

Zobacz witafon

Poradnia reumatologiczna posiada w swej ofercie badania, które możemy wykonać, aby dowiedzieć się, czy grozi nam osteoporoza. Jeśli zachodzi przypuszczenie choroby, specjalistyczne badania pomogą oszacować ryzyko złamania kości oraz stopień zaawansowania zmian demineralizacyjnych. Podczas wykonywania morfologii można oszacować, jak wysokie jest OB krwi pacjenta. Podwyższony wynik może wskazywać na toczący się w organizmie proces zapalny. Oprócz tego należy zbadać poziom wapnia i fosforu we krwi.

Zobacz również: Poradnia Reumatologiczna Lifemedica Gdańsk

Badanie ultrasonograficzne pozwala ocenić, czy pacjent jest narażony na złamanie. Znacznie dokładniejszym badaniem jest densytometria, która pomaga oszacować gęstość mineralną kości. Badanie to polega na kontroli stanu kręgów oraz kości szyjki udowej za pomocą promieni RTG. Dzięki niemu można stwierdzić, czy struktura kości jest prawidłowa, czy wystąpiły już łagodne zmiany demineralizacyjne (co nazywamy osteopenią), czy może w kościach przebiegają już zaawansowane procesy demineralizacyjne — wówczas u pacjenta stwierdza się osteoporozę. Czasami lekarze decydują się wykonać badanie radiologiczne, aby oszacować, czy u pacjenta nie doszło już do złamania kości.

Jeśli osteopenia zostanie wcześnie wykryta, pacjent ma szanse podjąć leczenie, które zahamuje lub spowolni procesy demineralizacyjne. Wówczas pacjent może zostać poddany leczeniu farmakologicznemu i dobrze jest, jeśli zdecyduje się włączyć do swojej diety więcej produktów zawierających witaminę D oraz wapń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 1