Borelioza wciąż jest groźna

przez | 18 lutego, 2016

Borelioza to zagrożenie, o którym zapomina wiele osób. Tymczasem zarażenie tą chorobą jest jak najbardziej realne. Wystarczy ugryzienie zakażonego kleszcza, by bakterie dostały się do krwi. O czym warto wiedzieć w zakresie profilaktyki i leczenia boreliozy?

Borelioza przenosi się zwykle przez ukąszenie kleszcza, jednak nie każdy pajęczak musi być zakażony. Szacuje się, że w Polsce 30% populacji kleszczy to nosiciele tych bakterii. Dlatego też należy zachować ostrożność podczas spacerów i to nie tylko w lesie, ale również w mieście. Wiele osób zapomina o tym, że te pajęczaki mogą znajdować się nie tylko na drzewach i krzakach, ale również w trawie. Jak można uchronić się przed zachorowaniem? Kluczowe jest jak najszybsze usunięcie kleszcza. Twierdzi się, że prawidłowe usunięcie tego pajęczaka przed upływem dwudziestu czterech godzin od ukąszenia znacznie zapobiega zakażeniu

Objawy boreliozy

Nie zmienia to jednak faktu, iż miejsce, gdzie znajdował się kleszcz należy bacznie obserwować i w razie pojawienia się charakterystycznych objawów, takich jak rumień wędrujący czy wysypka, należy zgłosić się do lekarza.

Zobacz witafon

Borelioza daje mało typowych objawów. Ponadto mogą się one pojawić ze znacznym opóźnieniem, co utrudnia prawidłowe zdiagnozowanie tej choroby. To właśnie sprawia, że powikłania boreliozy zdarzają się nadal bardzo często. Najczęstsze z nich to między innymi zapalenie stawów i dolegliwości ze strony układu nerwowego. Niezdiagnozowana borelioza może być powodem przewlekłego zmęczenia oraz depresji.

Borelioza w ciąży

Nie ma zgodności co do tego, jakie konsekwencje może przynieść takie schorzenie, jak borelioza w ciąży, zarówno w przypadku dziecka, jak i matki. Także terapia w czasie naturalnego karmienia budzi wątpliwości. Według badań, nie ma dowodów na to, że borelioza może być przyczyną wad płodu. Jednak większość tego typu statystyk dotyczy zdiagnozowanych przypadków – choroba była więc leczona odpowiednimi antybiotykami, wyłączając te, które mogłyby mieć zły wpływ na płód.

http://wyleczborelioze.plOficjalnie uważa się więc, że terapia zapobiega przykrym konsekwencjom. Nie zmienia to jednak faktu, iż negatywny wpływ, zarówno na matkę, jak i na dziecko, może mieć nierozpoznana borelioza. Dlatego też kobiety w ciąży powinny używać wszelkiego typu środków zabezpieczających przed ukąszeniem przez kleszcza. Niezbędne jest zwłaszcza ochronne ubranie. W miarę możliwości warto unikać również miejsc takich, jak lasy czy parki. Po powrocie ze spaceru należy dokładnie zbadać ciało – wiele osób nie jest w stanie wyczuć ukąszenia kleszcza. W przypadku znalezienia pasożyta należy poddać się badaniu wykrywającego boreliozę.

Leczenie boreliozy

Początkowe leczenie boreliozy odbywa się zawsze przy pomocy antybiotyków – u kobiet w ciąży nie stosuje się zwykle tylko jednego preparatu. Jeśli choroba zostanie rozpoznana później, do standardowego leczenia dołączana jest zwykle terapia, która ma na celu złagodzenie innych objawów. Mogą to być na przykład bóle stawów, na które podaje się leki przeciwbólowe. Wczesne rozpoznanie choroby to szansa na jej całkowite wyleczenie.

3 myśli nt. „Borelioza wciąż jest groźna

 1. Markus Silva

  Nie każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy, więc przede wszystkim nie ma co panikować jeśli dojdzie do zakażenia. To oczywiście groźna choroba, ale bez przesady. Sama borelioza, jak zostanie odpowiednio wcześniej wykryta, nie jest taka groźna, więc trzeba uważać żeby nie chorować, ale jak już dojdzie do zakażenia to lepiej go uniknąć i nie babrać się w to wszystko.

  Odpowiedz
 2. Adam

  U mojego kuzyna objawy boreliozy to była przede wszystkim wysypka. Dopiero potem zauważyliśmy, że jest rumień wędrujący, ale był on wtedy już praktycznie w fazie zaniku. Zanim się zorientowaliśmy, już trzeba było podawać leki na boreliozę i tak właśnie się skończyły nasze wakacje, które miały trwać jeszcze przez 3 szalone tygodnie 🙂

  Odpowiedz
 3. Flora

  U mojej siostry pojawila się wysypka ale nikt nie wiedział od czego bo nie byliśmy nigdzie pod namiotem. Nawet nie chodziła do lasu. Ona jest alergiczką i na początku myśleliśmy, ze coś zjadla, albo że płyn do prania ją uczula. Dopiero lekarz skierował nas do kliniki leczenia boreliozy gdzie wykonano jej testy i rozpoczeto kurację.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 38 = 41