Domowe sposoby na nadciśnienie

przez | 12 sierpnia, 2017

Nadciśnienie tętnicze zaliczane jest do chorób cywilizacyjnych. Duży wpływ na powstanie tej choroby mają czynniki społeczne. Niewłaściwa dieta, siedzący tryb życia, stres, używki powodują zwiększony poziom cholesterolu, a następnie ciśnienia. Szczególnie zagrożone są osoby, w rodzinie których występowały już przypadki nadciśnienia.

Co to jest nadciśnienie

Prawidłowe ciśnienie wynosi 120/80 mm Hg. Ciśnienie powyżej 140/90 mm Hg uważane jest już za nadciśnienie. Absolutnie nie można go lekceważyć, ponieważ grozi zawałem serca, udarem mózgu. Nadciśnienie jest chorobą zdradliwą ponieważ początkowo nie daje żadnych dolegliwości. Nic nas nie boli, nic nie skłania do wizyty u lekarza. Istnieją jednak objawy, które powinny wywołać niepokój:

Zobacz witafon
  • częste bóle i zawroty głowy,
  • gwałtowne uczucie gorąca,
  • zaczerwienienie twarzy,
  • szumy w uszach,
  • duszności,
  • nadpobudliwość nerwowa,
  • bóle w okolicach serca.

Jeśli zauważymy te objawy to warto zmierzyć sobie ciśnienie i w razie podwyższonego wyniku skonsultować się z lekarzem.

Jak leczyć nadciśnienie

Leczenie nadciśnienia jest bardzo trudne. Lekarz musi dobrać preparat farmakologiczny dla każdego pacjenta indywidualnie. Nawet przyjmowany systematycznie nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Leczenie farmakologiczne musi być wzmocnione przez domowe sposoby na nadciśnienie.

Zmiana trybu życia – przede wszystkim trzeba znaleźć czas na codzienny spacer. Wystarczy 30 minut. Ci, którzy nie lubią chodzić mogą jeździć na rowerze lub pływać. Aktywność fizyczna poprawia krążenie, układ oddechowy, obniża poziom adrenaliny.  Trzeba zdecydowanie zmniejszyć tempo życia i nauczyć się relaksować. Stres to jeden z najważniejszych czynników podnoszących ciśnienie.

Zmiana diety – na nadciśnienie znacznie częściej cierpią osoby z nadwagą. Z jadłospisu należy wyeliminować potrawy tłuste, które zawierają nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol. Powinno się również zrezygnować z soli kuchennej lub zastąpić ja solą morską. Posiłki powinny natomiast zawierać produkty bogate w potas (pomidory, banany, seler, ziemniaki, warzywa strączkowe), nienasycone kwasy tłuszczowe (ryby, oleje roślinne, orzechy). Pozytywnie na poziom ciśnienia wpływa czekolada gorzka.

Z diety trzeba wyeliminować lub znacznie ograniczyć używki takie jak kawa i alkohol.  Osoba z nadciśnieniem powinna także zrezygnować z palenia papierosów.

Zbawienne zioła – właściwości lecznicze roślin znane są od dawna. Skutecznie mogą wspomagać także walkę z nadciśnieniem. Do najpopularniejszych należą czosnek, głóg, aronia, jemioła, hibiskus.

Domowy sposób na nadciśnienie w początkowym stadium choroby może okazać się wystarczający, w fazie zaawansowanej jest tylko wspomagający i nie może zastąpić leków farmakologicznych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

35 − 32 =