Grypa żołądkowa – możliwości leczenia

przez | 24 lipca, 2017

Grypa żołądkowa to choroba, na którą składają się męczące dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Wirusy będące powodem tego schorzenia, przyczyniają się do niszczenia błony śluzowej żołądka i jelit, co jest powodem wymiotów i biegunki. Jak można skutecznie leczyć tę chorobę i jak można jej zapobiegać?

Objawy grypy żołądkowej

Objawy grypy żołądkowej są nie tylko uciążliwe, ale również niebezpieczne, szczególnie w przypadku, gdy zarażoną osobą jest małe dziecko. Częste wymioty i biegunka są w takich sytuacjach najczęstszą przyczyną odwodnienia organizmu. To może prowadzić nawet do śmierci, jeśli nie zostanie udzielona szybka pomoc. Zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i małych dzieci, najbardziej skuteczne jest nawadnianie w sposób doustny. Jednak jeśli choroba poczyniła postępy, konieczne bywa podanie kroplówki. Oprócz odwodnienia, szkody na zdrowiu mogą być spowodowane także przez niedobór elektrolitów. Elektrolity, czyli pierwiastki, takie jak sód i potas, są składnikami niezbędnymi do życia, które są wypłukiwane w przypadku wymiotów i biegunek. Dlatego niezbędne jest ich uzupełnienie, choćby poprzez podanie preparatu dostępnego w aptece bez recepty.

Zobacz witafon

Leczenie grypy żołądkowej

Leczenie grypy żołądkowej w ciężkich przypadkach powinno być prowadzone przez lekarza. W lżejszych można zdecydować się na samodzielną terapię. Warto uświadomić sobie, iż leki na grypę żołądkową działają przede wszystkim objawowo. Nie zwalczają one przyczyny choroby. Dlatego wiele osób nadal docenia w kuracji grypy żołądkowej naturalne metody. Skuteczne mogą okazać się między innymi napary z ziół takich, jak rumianek, które działają przeciwzapalnie. Skuteczne są także rośliny działające łagodząco, takie jak koper i prawoślaz. Pomocna w leczeniu może być także odpowiednia dieta, która pozwala na zatrzymanie wody. Wskazanymi potrawami są ryżowe kleiki oraz zupy sporządzone na bazie warzyw. Należy jednak unikać w potrawach drażniących substancji.

W aptece bez recepty można dostać również probiotyki. Należy docenić ich rolę we wspomaganiu leczenia grypy żołądkowej. Wirusy atakujące błonę śluzową przewodu pokarmowego podrażniają to miejsce. Probiotyki wspomagają odbudowę błony i zapewniają rozwój prawidłowej flory bakteryjnej. Dobre bakterie można obecnie bez problemu kupić w aptece. Warto rozważyć ich stosowanie także w sezonie jesienno-zimowym, by uzyskać lepszą odporność organizmu.

Profilaktyka grypy żołądkowej

Profilaktyka w przypadku grypy żołądkowej polega przede wszystkim na pilnowaniu higieny (szerzej opisanej tutaj: http://grypazoladkowa.net.pl/). Choć mycie rąk przed jedzeniem wydaje się czynnością naturalną, to nadal wiele osób o tym zapomina. Dbanie o właściwy poziom higieny staje się jeszcze ważniejsze w momencie, gdy w domu jest jedna chora osoba. W takim przypadku konieczna jest również ochrona pozostałych domowników przed zarażeniem. W takiej sytuacji kluczowe jest częste stosowanie odpowiednich środków dezynfekujących w łazience. Lepiej także ograniczyć kontakt pozostałych domowników z chorą osobą. Należy również pilnować rzeczy, których chory codziennie dotyka, ponieważ tą drogą również mogą przenieść się wirusy.

2 myśli nt. „Grypa żołądkowa – możliwości leczenia

  1. Marta

    Głodówka i dieta na grypę żołądkową to najlepsze sposoby na jelitówkę. Oczywiście producenci leków reklamują miliony różnych preparatów, ale jak zapytacie lekarzy, to każdy wam powie to samo, że guzik działają, bo leki na grypę żołądkową po prostu jeszcze nie istnieją, a ten kto je wymyśli, zbije fortunę.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

32 − = 22