Jak powstaje stres?

przez | 9 sierpnia, 2017

Stres definiowany jest jako całkowita reakcja organizmu na określone wydarzenia. Jego poziom może być oceniany ze względu na reakcję fizyczną (np. ciśnienie krwi, reakcje skórne itp.) lub reakcję napędzaną wewnętrznie i emocjonalnie, a także kombinację obu tych form. Bodźcem wywołującym reakcję jest czynnik stresujący, czyli stresor. Odporność na poszczególne stresory zależy od wielu czynników, w tym genetyki, doświadczeń życiowych, zachowań zdrowotnych oraz znanych jednostce sposobów radzenia sobie ze stresem.

Jak powstaje stres i czym jest hormon stresu?

Hormony stresu są wydzielane w odpowiedzi na stresujące lub ekscytujące sytuacje. Długotrwały stres związany jest przede wszystkim z wysokim poziomem kortyzolu. Jest to hormon steroidowy, wydzielany przez korę nadnerczy, która ma wyraźny wpływ na metabolizm węglowodanów i działa jako środek immunosupresyjny. W krótkim okresie fizjologiczne i psychiczne pobudzenie powoduje wydzielanie adrenaliny do krwi oraz noradrenaliny do tkanek.

Zobacz witafon

Te hormony rozwinęły się, aby ludzie mogli szybko poradzić sobie z nadchodzącym niebezpieczeństwem. Przygotowują ludzkie ciała do działania, poprawiając dopływ krwi do mięśni szkieletowych i mobilizując magazyny energii. Jeśli dany hormon stresu ma zbyt niski poziom, mięśnie mają niedostatecznie dużo paliwa i tlenu, aby szybko zareagować na określone sytuacje. Jednak nadmierne wydzielanie hormonów stresu może zakłócać równowagę pomiędzy metabolizmem tłuszczów i węglowodanów, a także zmniejszać sprawność fizyczną i powodować stany zapalne.

W jaki sposób powstaje stres oksydacyjny?

Poszczególne reakcje komórkowe wytwarzają produkty odpadowe, zwane wolnymi rodnikami. Wolne rodniki mogą uszkadzać komórki, jeśli nie są odpowiednio neutralizowane przez przeciwutleniacze. Stres oksydacyjny to stan, w który wprowadzany jest organizm, gdy poziom przeciwutleniaczy nie jest wystarczająco wysoki, aby przeciwdziałać niszczącemu wpływowi wolnych rodników.

Wolne rodniki są produktem ubocznym niemal każdej reakcji biochemicznej. Zwykle ludzki organizm utrzymuje pod kontrolą te atomy elektronów za pomocą endogennie produkowanych przeciwutleniaczy, takich jak koenzym Q10. Niestety starzenie się, uszkodzenia mitochondrialne oraz ciągłe narażenie na toksyny środowiskowe przyczyniają się do zmniejszenia naturalnej podaży antyoksydantów oraz zwiększenia produkcji wolnych rodników. Powodują one poważne uszkodzenia na praktycznie każdym komponencie komórkowym, z którym mają kontakt, niezależnie od tego czy są to komórki tłuszczowe, białko czy DNA. Powoduje to poważne uszkodzenia komórki, a ostatecznie prowadzi do jej śmierci. Organizm znajduje się wówczas w stanie znanym jako stres oksydacyjny, powodujący ponad 200 różnych stanów chorobowych.

Czym wywołany może być zespół stresu pourazowego?

Zespół stresu pourazowego (PTSD) jest stanem wywołanym przez przerażające zdarzenie, a konkretnie doświadczanie bezpośrednie lub pośrednie. Typowe objawy obejmują między innymi retrospekcje, koszmary senne oraz silny lęk, a także niekontrolowane myśli o tym wydarzeniu.

Większość osób, które przechodzą traumatyczne wydarzenia, może mieć tymczasową trudność w dostosowywaniu się i radzeniu sobie ze stresem. Jeśli jednak jego objawy nasilają się, utrzymują przez miesiące lub nawet lata oraz zakłócają codzienne funkcjonowanie, najprawdopodobniej osoba ta cierpi na PTSD. Uzyskanie skutecznego leczenia po pojawieniu się objawów powodowanych przez zespół stresu pourazowego może być kluczowe dla zmniejszenia objawów oraz poprawy ogólnego funkcjonowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 9 = 1