Objawy i leczenie kiły

przez | 15 stycznia, 2017

Kiła to nieczęsto występująca choroba weneryczna. Jest niezwykle uciążliwa, a warunkiem skutecznego wyleczenia antybiotykami jest jej szybkie wyleczenie. Pierwsze wzmianki o kile pochodzą z XV wieku, od tego czasu ulegała wielu modyfikacjom, a nawet wywoływała epidemie. Obecnie wiemy jak z nią walczyć, choć nieleczona może prowadzić do chorób układu nerwowego oraz krążenia, a nawet do śmierci.

Przyczyny kiły

Kiłę powoduje bakteria spiralna – krętek blady. Choroba jest przenoszona drogą płciową – zarówno przez seks tradycyjny, jak i analny oraz oralny. Dodatkowo, może być przenoszona przez matkę na płód – takie dziecko prawdopodobnie urodzi się z poważnymi wadami rozwojowymi. Kiła występuje tylko u ludzi. Do zakażenia może dojść także przez pocałunek z osobą chorą na kiłę, mającą kilaki w jamie ustnej.

Zobacz witafon

Objawy kiły

Objawy kiły są zależne od etapu choroby. Co ważne, kiła leczona we wczesnych stadiach może zostać wyleczona całkowicie. Takie osoby będą do końca życia zdrowe, ich potomstwo także. więcej: http://kila.edu.pl/kila/objawy-kily/

Kiła pierwszego okresu objawia się kilkoma wrzodami na narządach płciowych oraz powiększonymi okolicznymi węzłami chłonnymi. Objawy pojawią się do trzech tygodni po zakażeniu się bakterią. To w tym okresie kiła jest najbardziej zakaźna. Objawy ustępują samoistnie, często są mylone np. z opryszczką, bądź alergią.

Kiła drugiego okresu pojawia się po około dziesięciu tygodniach od zakażenia. Objawy są podobne do grypy, czyli występują bóle głowy, gardła oraz ogólne osłabienie organizmu. Dodatkowo pojawia się wysypka na całym ciele. Ten stan kiły również mija samoistnie, jeśli nie wyleczymy się na tym etapie, kiła przechodzi w stan utajony.

Stan utajony kiły występuje do 2 lat po zakażaniu, potem to już kiła późna. Osoba chora wciąż ma w swoim organizmie krętka bladego, który co jakiś czas daje o sobie znać wysypką. Wewnątrz organizmu atakuje narządy wewnętrzne, a nawet całe układy narządów.

Kiła trzeciego okresu występuje po kilkunastu latach od zakażenia. W tym stadium dochodzi do trwałego uszkodzenia układu nerwowego oraz krążenia. Zmiany te mogą prowadzić do kalectwa, a nawet zagrażać życiu chorego. Na ciele pojawiają się kilaki -guzy na ciele, narządach wewnętrznych oraz kościach, które po pęknięciu pozostawiają blizny.

Kiła wrodzona dzieli się na kiłę wrodzoną wczesną, bądź późną. W kile wrodzonej wczesnej noworodek ma na całym ciele plamy i grudki. Na stopach i dłoniach ma pęcherze, wypełnione płynem surowiczym, czasem z domieszką krwi i ropy. Chorobowo zmienione błony śluzowe jamy ustnej i nosa utrudniają oddychanie oraz jedzenie. Kiła wrodzona późna objawia się kilkanaście lat po narodzinach dziecka. Warto zauważyć, że matka chora na kiłę często nie jest w stanie donosić ciąży lub do porodu dochodzi przedwcześnie.

Leczenie i profilaktyka kiły

Rozpoznanie kiły nie jest prostym zadaniem i wymaga specjalistycznych badan laboratoryjnych, wykonywanych w przystosowanych do tego poradniach wenerologicznych. Dodatkowo dla ustalenia kiły konieczne jest śluzu płynu z narządów płciowych badanych pod kątem występowania krętka bladego. Kiłę leczy się antybiotykami na bazie penicyliny, podawanymi domięśniowo lub dożylnie. Leczenie kiły może spowodować powikłania pod postacią podobnego do grypy odczynu.

Profilaktyka kiły to przede wszystkim przestrzeganie higieny osobistej oraz unikanie przygodnych stosunków seksualnych. Równie ważne jest badanie kobiet w ciąży. Badaniom laboratoryjnym na występowanie krętka bladego powinny poddać się wszystkie osoby chore na AIDS oraz noszące wirusa HIV.

2 myśli nt. „Objawy i leczenie kiły

  1. Pontiac

    Słyszałem, że jest jakiś test na kiłę, co się zamawia do domu, przychodzi paczka, którą potem się odsyła i jest po problemie. Ktoś coś wie na ten temat? Czy to jakieś szachrajstwo czy porządne badanie wykonywane w jakiejś renomowanej klinice i można zaufać wynikom takich badań?

    Odpowiedz
  2. Irek

    Nie wiem jak w innych miastach, ale w Gdańsku test na kiłę przeprowadza laboratorium w Centrum Zdrowia Lifemedica, a oni mają chyba najlepszych lekarzy w Trójmieście, więc nie ma obawy, że coś będzie nie tak. Przypuszczam, że raczej nikt by lipy nie mógł robić w tym temacie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1