Przyczyny menopauzy

przez | 25 sierpnia, 2016

W życiu każdej kobiety przychodzi czas dużych zmian w funkcjonowaniu organizmu. Te zmiany, których wspólny mianownikiem jest określenie menopauza (a także zamiennie stosowane: przekwitanie bądź klimakterium) związane są z zastopowaniem pewnych funkcji organizmu i poprzedzają bezpośrednio proces starzenia się. W trakcie menopauzy zauważalne są u kobiety zaburzenia miesiączkowania prowadzące do ostatecznego zaniku krwawień miesięcznych, uderzenia gorąca, nadmierne zmęczenie, przybieranie na wadze, problemy z bezsennością i szereg innych objawów związanych z przemianami w pracy organizmu.

Jak rozpoznać menopauzę?

Aby rozpoznać menopauzę, warto jest udać się do lekarza. Zleci on szereg badań, po przeanalizowaniu których będzie możliwe jej stwierdzenie. W ostatnich latach pojawiły się jednak także specjalne testy na menopauzę, które można wykonać w domu. Działają one na podobnej zasadzie jak testy ciążowe, poprzez analizę moczu i posiadają niemal 99% skuteczność.

Zobacz witafon

Zobacz: Objawy menopauzy – jak je łagodzić?

Wiek a menopauza

Menopauza jest związana przede wszystkim z osiągnięciem przez kobietę określonego wieku. Trzeba przy tym zaznaczyć, że u każdej kobiety z menopauzą możemy mieć do czynienia w zupełnie innym wieku. Najczęściej menopauza pojawia się u kobiet w przedziale od 45 do 55 lat. Są jednak pewne odchylenia w tej kwestii. Zdarza się, że menopauza pojawi się u kobiety w wieku 40 lub w drugą stronę – 60 lat. Wpływa na to szereg czynników, a przede wszystkim ogólny stan organizmu oraz przebyte w trakcie życia kobiety choroby. Kobiety, które generalnie dbają o swój organizm, regularnie poddają się badaniom i unikają używek, zazwyczaj wchodzą w etap menopauzy w późniejszym wieku, choć nie jest to regułą.

Przyspieszone przekwitanie

Przyspieszone przekwitanie może mieć uwarunkowania genetyczne. Jeśli w rodzinie zdarzały się przypadki, w których kobiety wcześnie wchodziły w fazę klimakterium, wówczas u kobiety są większe szanse na menopauzę już w wieku około 40 lat. W przypadku pojawienia się objawów charakterystycznych dla menopauzy, warto jest wykonać dokładne badania lekarskie. Może się bowiem okazać, że niekoniecznie związane są one z menopauzą, a np. ze stosowaniem określonych grup leków, nadmiernym odchudzaniem się czy stresem.

Potomstwo, a menopauza

Bardzo duże znaczenie w kwestii tego, kiedy u kobiety pojawi się menopauza, ma wiek, w którym zdecyduje się ona na pierwsze potomstwo. U kobiet, które rodzą dzieci w dość późnym wieku (około 40. roku życia), menopauza może rozpocząć się już nawet kilka lat po urodzeniu dziecka. Również kobiety, które w ogóle nie zdecydują się na urodzenie dziecka, muszą się liczyć z tym, że przez to zwiększają swoje szanse na wcześniejszą menopauzę.

Dlaczego kobieta przechodzi menopauzę?

Starzenie się pociąga za sobą różne zmiany fizjologiczne. Przede wszystkim są to zmiany hormonalne. Przysadka mózgowa ogranicza wówczas produkcję estrogenów, a jajniki – progesteronu. Ma to wpływ nie tylko na ogólne samopoczucie kobiety, ale także na zaburzenia miesiączkowania. Zaburzenia w produkcji hormonów płciowych powodują pogrubienie się błony śluzowej macicy, czego efektem są obfite krwawienia miesięczne na przemian z cyklami bezowulacyjnymi gdzie nie występują charakterystyczne objawy miesiączki, takie jak krwawienie, bóle podbrzusza oraz wzrost temperatury ciała. Etapu menopauzy nie sposób uniknąć, można łagodzić za to jej objawy. Dobre efekty daje terapia hormonalna, która jest w stanie przedłużyć płodność i cykl miesiączkowy, a także wpłynąć na prawidłową pracę systemu nerwowego w trakcie menopauzy.

Więcej o przyczynach menopauzy przeczytasz na stronie http://klimakterium.info.pl/menopauza/przyczyny-menopauzy/

2 myśli nt. „Przyczyny menopauzy

 1. student

  Menopauza pojawia się coraz wcześniej. Dziś nikogo nie dziwi, gdy menopauza zaczyna się u kobiety, która ledwo przekroczyła 40 lat. Kiedyś było to nie do pomyślenia, ale teraz papieroski, luźny styl życia oparty na alkoholu i fast foodach sprawiają, że organizm kobiety po prostu szybciej się zużywa. I przez to kobieta szybciej traci naturalne możliwości rozrodcze.

  Odpowiedz
  1. Surfujący Johan

   U jednych menopauza pojawia się szybciej, a u innych później. Nie ma jakiejś średniej, nikt tego przecież nie oblicza i nie robi statystyki. Wszystko jest kwestią indywidualną, a nie ma tak, że teraz jest gorsze powietrze, a więc menopauza jest naturalnie związana z organizmem każdego człowieka.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 7 = 2