Jak przygotować dziecko do wycięcia migdałków

przez | 2 maja, 2017

Powiększone migdałki u dzieci skutkują bardzo często podjęciem decyzji o ich wycięciu, ze względu na częste anginy u dzieci oraz blokadę w przełyku, która utrudnia spożywanie pokarmów. Wycięcie migdałków jest dla dziecka zawsze sporym przeżyciem. Można je jednak do tego przygotować.

Obecność dziecka w szpitalu, widok lekarzy, poddanie się narkozie oraz rozłąka z rodzicami są dla niego zawsze bardzo ciężkie. Rolą rodziców jest zminimalizowanie u dziecka strachu przed takim zabiegiem, stosując do tego szereg różnego rodzaju sposobów. Dzięki nim, zabieg usunięcia migdałków nie odciśnie się piętnem na dzieciństwie dziecka.

Zadbanie o właściwe nastawienie dziecka

Zobacz witafon

Bardzo istotne przed zabiegiem usunięcia migdałków jest zadbanie o właściwe nastawienie dziecka. Nie należy go straszyć lekarzami i szpitalem. Trzeba zadbać o jego komfort psychiczny, uprzedzając dziecko na kilka dni przed wizytą w szpitalu o tym, co będzie się z nim działo i zapewniając jednocześnie, że cały czas będzie ktoś przy nim czuwał. Dzięki temu dziecko będzie czuło się bezpiecznie.

Wizyta w szpitalu przed zabiegiem i poznanie lekarzy

Bardzo dobrym pomysłem może być udanie się wraz z dzieckiem do szpitala, na kilka dni przed zabiegiem. Dzięki temu dziecko pozna miejsce, w którym będzie przeprowadzany zabieg od środka, a także zapozna się z lekarzem i pielęgniarkami. Jest to niezwykle ważne, gdyż odpada problem braku znajomości szpitala i personelu, przez co stres w dniu zabiegu jest mniejszy.

Ulubione zabawki, książeczki lub kocyk

W dniu wizyty w szpitalu należy zadbać o to, by dziecko czuło się tam jak w domu. Pomóc może np. zabranie ulubionej zabawki lub książeczki dziecka, a także ulubionego kocyka. Dzięki temu dziecko nie będzie nawet czuło, że znajduje się w innym miejscu, niż zwykle. Pozwoli to na opanowanie jego silnych emocji.

Przebywanie z dzieckiem

Dziecko czuje się bezpiecznie, gdy są przy nim jego najbliżsi, dlatego w miarę możliwości należy być z dzieckiem przez cały czas tuż przed zabiegiem, jak i przed przebudzeniem się. Dziecko, przy którym czuwają jego rodzice, rodzeństwo lub dziadkowie, znacznie lepiej znosi przygotowania do zabiegu usunięcia migdałków.

Przygotowanie medyczne

Zapalenie migdałków u dzieci jest najczęstszym symptomem, prowadzącym do ich wycięcia. Pojawienie się szeregu innych dolegliwości tylko utwierdza w przekonaniu rodziców i lekarzy. Przed wycięciem migdałków konieczne jest odpowiednie przygotowanie dziecka do wykonania zabiegu.

Oprócz przygotowania psychicznego, niezwykle ważne jest przygotowanie dziecka do wycięcia migdałków pod względem medycznym. Wszelkie badania należy wykonać na 2 tygodnie przed zabiegiem. Mowa jest tutaj przede wszystkim o badaniach moczu oraz o badaniach krwi (wraz z oznaczeniem czasu krzepnięcia krwi).

Czytaj też: http://migdalki.net.pl/info/przewlekle-zapalenie-migdalkow/

Niezwykle istotny jest również wywiad przeprowadzony przez lekarza anestezjologa. Podczas takiego wywiadu padają pytania m.in. o alergie, przebyte schorzenia i zabiegi, które były dotychczas wykonywane u dziecka. Taka wiedza pozwala na wykonanie zabiegu przy zapewnieniu dziecku maksimum bezpieczeństwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 14 = 16