Skaza białkowa u dzieci

przez | 9 listopada, 2016

Żadna alergia nie jest pożądanym elementem w życiu dziecka, gdy się jednak pojawi, trzeba działać natychmiastowo. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u pediatry, który rozpozna rodzaj alergii.

Skaza białkowa u niemowlaka i małego dziecka

Widocznym objawem skazy białkowej, czyli alergii na białko mleka krowiego jest atopowe zapalenie skóry. U niemowląt i małych dzieci zmiany skórne głównie występują na rączkach, nóżkach, brzuszku i policzkach. Niestety, te zmiany są bardzo swędzące. Źródło informacji: http://leczeniednymoczanowej.pl/kompendium-zdrowia/objawy-skazy-bialkowej/

atopowe zapalenie skóryPrzyczyny występowania alergii pokarmowych nie są do końca wyjaśnione. Przypuszcza się, że na rozwinięcie alergii ma wpływ zanieczyszczone środowisko, wszechobecna chemia dodawana nawet do pożywienia oraz predyspozycje genetyczne.

Zobacz witafon

Objawy skazy białkowej to nie tylko zmiany skórne. Do rzadszych objawów alergii zaliczają się bóle brzucha, biegunka z domieszką śluzu oraz krwi i ogólne rozbicie.

W skazie białkowej, tak jak w przypadku innych alergii, chodzi o zbyt dużą aktywność układu immunologicznego. Ochrona organizmu ludzkiego działa na zasadzie rozpoznania intruza, czyli drobnoustroju chorobotwórczego, jakim może być bakteria, albo wirus i wyeliminowaniu go z ustroju. W trakcie alergii układ odpornościowy rozpoznaje nieszkodliwą substancje jako zagrożenie dla organizmu i atakuje ją – stąd biorą się wszystkie objawy skazy białkowej.

Leczenie skazy białkowej

Pierwszym krokiem, jaki powinno się zrobić zaraz po zauważeniu objawów, jest wizyta u lekarza. To on zadecyduje, czy mamy do czynienia z alergią oraz pokieruje dalszym leczeniem. Rzadko kiedy alergia pokarmowa wymaga stasowania leczenia farmakologicznego, przeważnie wystarcza odpowiednia dieta.

W przypadku niemowlęcia, które nie ma jeszcze rozszerzonej diety, a pije wyłącznie mleko modyfikowane, lekarz przepisze specjalny preparat mlekozastępczy, który jest hydrolizatem mleka krowiego. W trakcie tworzenia preparatu białka, mleka krowiego są rozbijane na mniejsze części, które są tolerowane przez układ pokarmowy oraz immunologiczny dziecka.

Jeżeli dziecko jest karmione piersią, matka karmiąca powinna skupić się na diecie eliminacyjnej, ponieważ większość składników przedostaje się do mleka matki. W takim przypadku kobieta powinna unikać mleka krowiego oraz jego przetworów. W trakcie diety eliminacyjnej trzeba się skupić na czytaniu etykiet, ponieważ mleko krowie może być w składzie najróżniejszych produktów, nawet przetworów mięsnych.

W przypadku atopowego zapalenia skóry trzeba działać nawilżająco emolientami oraz specjalistycznymi maściami. Emolienty w sposób naturalny natłuszczają skórę i odbudowują ochronę lipidową skóry. Trzeba pamiętać, że po wyeliminowaniu alergenu z diety, objawy skórne powinny stopniowo ulegać złagodzeniu, aż do całkowitego wygojenia.

Skaza białkowa – dieta dopasowana do wieku dziecka

Dobrą informacja dla alergików jest to, że dziewięćdziesiąt procent dzieci wyrasta z alergii pokarmowej, więc trzeba to po prostu przeczekać. W przypadku dzieci małych, można używać preparatu mlekozastępczego do tworzenia dań na bazie mleka, takich jak kaszki, budynie czy lody. Preparat ten sprawdzi się równie dobrze w ciastach i naleśnikach.

W internecie istnieje wiele stron internetowych poświęconych tematyce skazy białkowej. Najczęściej takie strony mają fora, na których rodzice mogą dzielić się swoimi historiami, doświadczeniami, czy nawet przepisami na dania, które zasmakują mały alergikom.

Całkowite wyeliminowanie białka mleka krowiego z diety zaowocuje brakiem jakichkolwiek objawów ze strony układu pokarmowego oraz skóry.

Ten artykuł mogłeś przeczytać dzięki współpracy portalu http://bialkowa.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

79 − = 71