Stomatologia i pierwsza wizyta dziecka u dentysty

przez | 17 stycznia, 2019

Problemy z higieną jamy ustnej zaczynają się już we wczesnym dzieciństwie. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważna jest profilaktyka i częsta kontrola stanu uzębienia. Czym różni się stomatolog od dentysty? Czy dentysta dla dzieci posiada jakieś specjalne kwalifikacje do pracy z najmłodszymi? Panujący powszechnie strach przed dentystą dotyczy nawet dorosłych, co nie ułatwia dzieciom przyzwyczajenia się do wizyt a gabinecie. Jak to zwalczyć? jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty?

STOMATOLOG CZY LEKARZ DENTYSTA?

Słowa stomatolog i dentysta znaczą dokładnie to samo. Zarówno w gabinetach stomatologicznych, jak i dentystycznych możemy liczyć na specjalistyczną kontrolę i leczenie chorób zębów oraz dziąseł. Wielu lekarzy dentystów posiada także kompetencje związane ze schorzeniami błon śluzowych (np. języka), co poszerza zakres problemów z jakimi można udać się do stomatologa. Profesjonalne badanie, które wykonuje stomatolog pomoże rozpoznać np. leukoplakię błon śluzowych, grzybicę jamy ustnej, paradontozę dziąseł.

Zobacz witafon

STOMATOLOG DZIECIĘCY – PIERWSZA WIZYTA

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym nie musi być stresująca. Stomatolog powinien zostać jednak poinformowany, że dziecko nie korzystało wcześniej z pomocy dentystycznej. Rozważni rodzice poprzez rozmowę i wytłumaczenie zjawisk zachodzących w jamie ustnej, mogą dobrze przygotować dziecko do pierwszej wizyty. Dziecko musi wiedzieć, że podczas wykonywania zabiegów stosowane jest znieczulenie, a tuż po wyjściu z gabinetu będzie cieszyło się lepszym stanem zębów i brakiem bólu.

PIERWSZY DENTYSTA DLA DZIECI

Pierwsza wizyta u dentysty może być wyłącznie wizytą kontrolną polegającą na przeglądzie zębów i spotkaniu ze stomatologiem. Każdy stomatolog dziecięcy jest przygotowany na leczenie zarówno dzieci, jak i dorosłych. Oprócz szeregu kompetencji i wiedzy na temat kształtującego się dopiero uzębienia, wykazują delikatność i empatię.

POWSZECHNY STRACH PRZED DENTYSTĄ

Stomatolog zmaga się zazwyczaj z niepokojem i lękiem pacjentów. Współcześnie posiada on jednak tak wiele rozwiniętych technologicznie narzędzi, że strach ten nie powinien mieć racji bytu. Lęk kształtuje się już w dzieciństwie, dlatego warto niwelować go wśród najmłodszych pacjentów. Dzielenie się dobrym doświadczeniem rodziców i przedstawienie stomatologa jako empatycznego specjalistę może pomóc w kształtowaniu pozytywnej opinii na całe życie.

WIZYTA U DENTYSTY

Do najczęściej wdrażanych u dentysty zabiegów należą:

 • Usuwanie chorych tkanek, odbudowywanie zębów i inne działania wchodzące w skład tzw. stomatologii zachowawczej
 • Uzupełnianie ubytków zęba
 • Korygowanie wad wymowy, asymetrii i krzywych zębów
 • Wyrywanie zębów
 • Wstawianie implantów
 • Leczenie kanałowe

ZNIECZULENIE U DENTYSTY – CZY ZAWSZE POTRZEBNE?

Znieczulenie u dentysty stosowane jest w zależności od wieku, miejsca leczenia i decyzji pacjenta. Zalecane jest zawsze ze względu na dyskomfort podczas pracy przy zębie. Zęby, dziąsła, policzki i język cechują się dużą wrażliwością, która może odbić się na niespodziewanym lub spodziewanym odczuwaniu bólu. Znieczulenie jest więc znaczącą pomocą zarówno dla pacjenta, jak i lekarza.

OPRYSZCZKA A DENTYSTA 

Warto pamiętać, że lekarz dentysta może odmówić jakichkolwiek działań przy jamie ustnej, jeśli pacjent zmaga się akurat z opryszczką wargową. Opryszczka a dentysta to połączenie, które prowadzi do nieprzyjemnego namnożenia wirusów. Dopiero wyleczenie dolegliwości i przywrócenie właściwego stanu zdrowia jest wstępem do leczenia zębów lub dziąseł.

4 myśli nt. „Stomatologia i pierwsza wizyta dziecka u dentysty

 1. Maja

  Jak była mala to strasznie balam sie wizyt u dentysty bo mama zawsze straszyla mnie wyrywaniem zębow i tym jak to boli. Ale im bardziej zaczelam chodzic sama na kolejne zabiegi i kontrole tym bardziej stwierdzalam, ze to nic strasznego w sumie.

  Odpowiedz
 2. nate

  a jezeli opryszczka jest juz w fazie np. strupa to to tez jest przeciwwskazanie do wizyty i musze przekladac?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 2