Problemy z higieną jamy ustnej zaczynają się już we wczesnym dzieciństwie. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważna jest profilaktyka i częsta kontrola stanu uzębienia. Czym różni się stomatolog od dentysty? Czy dentysta dla dzieci posiada jakieś specjalne kwalifikacje do pracy z najmłodszymi? Panujący powszechnie strach przed dentystą dotyczy nawet dorosłych, co nie ułatwia dzieciom przyzwyczajenia się do wizyt a gabinecie. Jak to zwalczyć? jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty?
STOMATOLOG CZY LEKARZ DENTYSTA?
Słowa stomatolog i dentysta znaczą dokładnie to samo. Zarówno w gabinetach stomatologicznych, jak i dentystycznych możemy liczyć na specjalistyczną kontrolę i leczenie chorób zębów oraz dziąseł. Wielu lekarzy dentystów posiada także kompetencje związane ze schorzeniami błon śluzowych (np. języka), co poszerza zakres problemów z jakimi można udać się do stomatologa. Profesjonalne badanie, które wykonuje stomatolog pomoże rozpoznać np. leukoplakię błon śluzowych, grzybicę jamy ustnej, paradontozę dziąseł.
STOMATOLOG DZIECIĘCY – PIERWSZA WIZYTA
Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym nie musi być stresująca. Stomatolog powinien zostać jednak poinformowany, że dziecko nie korzystało wcześniej z pomocy dentystycznej. Rozważni rodzice poprzez rozmowę i wytłumaczenie zjawisk zachodzących w jamie ustnej, mogą dobrze przygotować dziecko do pierwszej wizyty. Dziecko musi wiedzieć, że podczas wykonywania zabiegów stosowane jest znieczulenie, a tuż po wyjściu z gabinetu będzie cieszyło się lepszym stanem zębów i brakiem bólu.
PIERWSZY DENTYSTA DLA DZIECI
Pierwsza wizyta u dentysty może być wyłącznie wizytą kontrolną polegającą na przeglądzie zębów i spotkaniu ze stomatologiem. Każdy stomatolog dziecięcy jest przygotowany na leczenie zarówno dzieci, jak i dorosłych. Oprócz szeregu kompetencji i wiedzy na temat kształtującego się dopiero uzębienia, wykazują delikatność i empatię.
POWSZECHNY STRACH PRZED DENTYSTĄ
Stomatolog zmaga się zazwyczaj z niepokojem i lękiem pacjentów. Współcześnie posiada on jednak tak wiele rozwiniętych technologicznie narzędzi, że strach ten nie powinien mieć racji bytu. Lęk kształtuje się już w dzieciństwie, dlatego warto niwelować go wśród najmłodszych pacjentów. Dzielenie się dobrym doświadczeniem rodziców i przedstawienie stomatologa jako empatycznego specjalistę może pomóc w kształtowaniu pozytywnej opinii na całe życie.
WIZYTA U DENTYSTY
Do najczęściej wdrażanych u dentysty zabiegów należą:
- Usuwanie chorych tkanek, odbudowywanie zębów i inne działania wchodzące w skład tzw. stomatologii zachowawczej
- Uzupełnianie ubytków zęba
- Korygowanie wad wymowy, asymetrii i krzywych zębów
- Wyrywanie zębów
- Wstawianie implantów
- Leczenie kanałowe
ZNIECZULENIE U DENTYSTY – CZY ZAWSZE POTRZEBNE?
Znieczulenie u dentysty stosowane jest w zależności od wieku, miejsca leczenia i decyzji pacjenta. Zalecane jest zawsze ze względu na dyskomfort podczas pracy przy zębie. Zęby, dziąsła, policzki i język cechują się dużą wrażliwością, która może odbić się na niespodziewanym lub spodziewanym odczuwaniu bólu. Znieczulenie jest więc znaczącą pomocą zarówno dla pacjenta, jak i lekarza.
OPRYSZCZKA A DENTYSTA
Warto pamiętać, że lekarz dentysta może odmówić jakichkolwiek działań przy jamie ustnej, jeśli pacjent zmaga się akurat z opryszczką wargową. Opryszczka a dentysta to połączenie, które prowadzi do nieprzyjemnego namnożenia wirusów. Dopiero wyleczenie dolegliwości i przywrócenie właściwego stanu zdrowia jest wstępem do leczenia zębów lub dziąseł.
Jak była mala to strasznie balam sie wizyt u dentysty bo mama zawsze straszyla mnie wyrywaniem zębow i tym jak to boli. Ale im bardziej zaczelam chodzic sama na kolejne zabiegi i kontrole tym bardziej stwierdzalam, ze to nic strasznego w sumie.
a jezeli opryszczka jest juz w fazie np. strupa to to tez jest przeciwwskazanie do wizyty i musze przekladac?
W jakim wieku powinno sie w ogole zaczac wizyty u dentysty z dzieckiem?
Jakie gabinety stomatologiczne w trojmiescie polecacie?