Atak dny moczanowej

przez | 18 maja, 2015

Atak dny moczanowej

Dna moczanowa jest chorobą dość uciążliwą, głównie ze względu na to, że trudno przewidzieć, kiedy się pojawi. Niejednokrotnie badania wykonywane w celach profilaktycznych nie dają jasnego obrazu choroby, zaś sam atak, jeśli nie jest zbyt silny, nie mobilizuje chorego do udania się do lekarza. Tymczasem jednak dna moczanowa może powodować poważne problemy ze zdrowiem, jeśli nie jest odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Pierwszym jednak problemem chorego, jeszcze przed udaniem się do lekarza, jest właściwa reakcja na pojawiający się atak dny.

Jak wygląda atak dny moczanowej?

Atak dny moczanowej zazwyczaj ma miejsce w nocy oraz nad ranem, ponieważ wówczas dochodzi do obniżenia temperatury ciała, wskutek czego organizm pozostawia pole do działania stanowi zapalnemu. Chory zazwyczaj budzi się w nocy, odczuwając narastający, przewlekły ból stawu. Czasami ból ten, w przypadku ostrego typu ataku, może być ciągły i jest określany przez pacjentów jako rozdzierający.

Zobacz witafon

Oprócz bólu, występują również dodatkowe objawy. Zainfekowany staw może puchnąć, a dookoła niego pojawia się zaczerwienienie. Skóra w miejscu zmienionym stanem zapalnym jest bardzo tkliwa i może być rozgrzana, co jest wynikiem toczącego się zapalenia. U niektórych chorych, w zestawie z powyższymi objawami, występuje również stan ogólnego rozbicia, typowy dla stanu zapalnego w organizmie. Chory może mieć wyższą temperaturę, a w niektórych stanach nawet wysoką gorączkę. Odczuwa się osłabienie, dreszcze oraz stan podobny do przeziębienia.

Ostry atak dny moczanowej potrafi trwać kilka godzin, ale bywają również i takie ataki, które trwają kilka dni. Wówczas ból zwykle jest narastający, aż do momentu, gdy chory nie jest w stanie samodzielnie się poruszać, ani dotykać zmienionego chorobowo miejsca. Zazwyczaj bowiem ból ten umiejscawia się przy stawie palucha w stopie.

Jak przetrwać atak dny moczanowej?

Gdy dna moczanowa atakuje, zazwyczaj chory jest tego świadomy – chyba że mowa o osobach, u których choroba nie została zdiagnozowana, a które podobnego ataku doznają po raz pierwszy. Oczywiście, podstawową kwestią w tym drugim przypadku jest umówienie się na wizytę do lekarza.

Doraźne działania to przede wszystkim uniesienie w górę kończyny, aby ulżyć nieco bólowi. Dla osłabienia temperatury stawu można zastosować okład z lodu, o ile jego faktura nie będzie zbyt uciążliwa dla delikatnej i obolałej skóry na chorym stawie. W innym przypadku zaleca się wykonanie odpowiedniego okładu z chrzanu – starty, świeży chrzan nakłada się na bolący staw i owija czystym materiałem, najlepiej bawełną. W ten sposób stan zapalny może się nieco zmniejszyć.

Przy dodatkowych objawach warto stosować leki doraźne, np. przeciwgorączkowe. Chorzy, którzy mają zdiagnozowaną dnę moczanową, powinni przyjąć stosowne leki, zazwyczaj przypisane na taki wypadek przez lekarza. Istotne jest, aby o ataku powiadomić swojego lekarza prowadzącego, a w przypadku, gdy atak pojawił się pierwszy raz – zasięgnąć rady lekarza rodzinnego, który powinien rozpocząć diagnostykę dny moczanowej.

4 myśli nt. „Atak dny moczanowej

 1. Wera

  U mnie ataki dny moczanowej trwa około dwóch godzin i zawsze jest rano. Palucha tak mi wykręca, że nie mam się gdzie podziać i tylko kręcę się na jednej nodze, próbując przetrwać. Wcześniej próbowałam środków przeciwbólowych, ale to niewiele pomagało, a nawet przeszkadzało. Nie polecam normalnych środków ibuprofen i tym podobne, można się tylko nałykać.

  Odpowiedz
 2. Skuteczne

  Ja też próbowałem już praktycznie wszystkiego, ale najlepszy jest lód. Okłady z lodu warto przeplatać jednak przerwami, żeby następowały zmiany temperatury. Im częstsze, tym lepiej. U mnie osłabia to pierwszą fazę ataku dny moczanowej, która zawsze była najbardziej intensywna i bolesna.

  Odpowiedz
 3. agnieszka

  Można zapobiegać stanom ostrym przez systematyczne picie lub jedzenie ziół.
  Choroba jest dobrze znana wśród zielarzy, to nie musi boleć!
  Przez trzy lata już stosuje zioła, mam też kilka osób dla których zestawiam zioła do picia.
  Przez szereg lat polecałam też Zioła Doroty, sama od nich zaczynałam.
  baziola@bastrona.pl

  Odpowiedz
 4. Mirek

  Żadne leki tylko podbijają uczucie bólu mam ciągły atak od wczoraj juz mnie trafia szlag

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 22 = 27