Diagnostyka dny moczanowej

przez | 18 maja, 2015

Diagnostyka dny moczanowej

Dna moczanowa jest chorobą, która często atakuje znienacka – może przez wiele lat rozwijać się bez dawania żadnych jasnych objawów. Z tego też powodu jest bardzo niebezpieczna, zwłaszcza w przypadku osób, u których wywołuje dodatkowe powikłania, spowodowane brakiem odpowiedniego leczenia choroby w jej właściwej fazie. Warto wiedzieć, jak diagnozuje się dnę moczanową, aby zyskać pewność, że wykonanie odpowiednich badań da jasny obraz stanu organizmu.

Diagnostyka dny moczanowej w fazie bezobjawowej

Najtrudniejsza jest diagnostyka dny moczanowej w fazie bezobjawowej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że większość chorych nie wpada na pomysł, aby zbadać się pod kątem tej właśnie choroby. W okresie, kiedy żadne objawy nie występują, jedynym logicznym wskazaniem do badania pod kątem dny moczanowej jest genetyczne zagrożenie tego typu schorzeniami. Stwierdzono, że dna przenosi się w sposób genetyczny, powodując wzrost ryzyka zachowania od 20 do nawet 60% w przypadku niektórych chorych, zależnie od tego, ile chory ma zmutowanych genów odpowiedzialnych za tę chorobę.

Zobacz witafon

Podstawą w sytuacji, gdy wiemy, że istnieje zagrożenie dną, jest przede wszystkim badanie krwi oraz moczu pod kątem ilości kwasu moczowego oraz stopnia jego wydalania z organizmu. Warto wiedzieć, że podwyższony poziom kwasu moczowego może występować również u zdrowych osób, dlatego niezbędne jest często powtórzenie tego typu badań.

Diagnostyka przy wystąpieniu ataków dny moczanowej

Zazwyczaj diagnozowanie dny moczanowej z powodów podanych powyżej przebiega w momencie, gdy dochodzi do jej ataku. Wówczas chory zauważa, że dzieje się coś niepokojącego i często udaje się do lekarza. Wyspecjalizowany lekarz jest w stanie rozpoznać dnę na bazie jej objawów – charakterystycznego stanu zapalnego, który wywołuje. Czasami widoczne są również guzki dnawe, które jednoznacznie wskazują na chorobę toczącą organizm pacjenta.

W celu uzyskania dodatkowych odpowiedzi, gdy diagnoza nie może być postawiona jednoznacznie, często wykonuje się biopsje płynu stawowego z miejsca, gdzie rozpoczął się stan zapalny. Podobną biopsję można wykonać podczas pobrania guzka dnawego, aczkolwiek zwykle takie badanie poprzedzane jest tomografią komputerową zmienionego chorobowo obszaru.

Dalsze badania dny moczanowej

Jeśli dna moczanowa została zdiagnozowana z prawie całkowitą pewnością, wykonuje się również dodatkowe badania, których celem jest zbadanie zaawansowania choroby. W tym celu często wykonane jest badanie nerek z kontrastem, jak również RTG stawów, zwłaszcza tam, gdzie pojawia się zapalenie. To ostatnie badanie pozwala zdiagnozować, czy pojawiły się już ubytki kostne.

4 myśli nt. „Diagnostyka dny moczanowej

 1. zrobiony

  Jak już lekarz zleci robienie RTG, to będzie wiadomo, że jest już za późno, bo zmiany kostne to już ostatnie stadium dny moczanowej. Jak tylko są jakieś podejrzenia, lepiej samemu przebadać się wcześniej. Wiem, że łatwo mówić, ale jak ktoś ma przypadki dny moczanowej w rodzinie, to powinien być szczególnie wyczulony na te kwestie i dla świętego spokoju zrobić sobie raz na jakiś czas pełną diagnostykę.

  Odpowiedz
 2. ortodoks

  Dlatego trzeba jak najszybciej wykonać diagnozę od razu po wystąpieniu pierwszych objawów dny moczanowej. Warto też pobrać płyn z torebki stawowej, bo taka biopsja od razu pozwoli określić czy jest to dna moczanowa czy tylko zwykłe zapalenia stawu.

  Odpowiedz
 3. Wit

  W moim przypadku było obciążenie genetycznie po ojcu, a ja mimo zdrowego trybu życia i sportu, który zawsze uprawiałem niestety zacząłłem chorować na dnę. Na szczęście lekarz szybko wywnioskował z wywiadu i zlecił badania w kierunku podagry. Dostałem urarthone z lehning i piłem soki z aronii. Poziom kwasu moczowego sie unormował, została dieta i oczywiście ostrożność z alkoholem.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 7