Objawy dny moczanowej

przez | 18 maja, 2015

Objawy dny moczanowej

Dna moczanowa jest chorobą, która atakuje przede wszystkim mężczyzn po 30. roku życia. U kobiet pojawia się zazwyczaj dopiero w okresie menopauzalnym, a nawet mimo tego zdarza się u nich około 7 razy rzadziej, niż u płci męskiej. To choroba, która jest nie tylko uciążliwa i bolesna, ale również może przerodzić się w poważniejsze schorzenia, trudniejsze do leczenia oraz uderzające w kondycję fizyczną i zdrowie człowieka. Warto wiedzieć, jak objawia się dna moczanowa, aby odpowiednio szybko zareagować i skontaktować się z lekarzem.

Faza wstępna dny moczanowej

Choroba może towarzyszyć danej osobie przez długi czas nie dając nawet najmniejszych objawów. W takim przypadku trudno odkryć, czy dana osoba faktycznie jest chora. W przypadku pacjentów, którzy w rodzinie mają osoby cierpiące na artretyzm, wskazane jest dodatkowe wykonywania badań w celu stwierdzenia, czy choroba nie zaczęła się rozwijać.

Zobacz witafon

W fazie bezobjawowej jedynym sposobem ocenienia, czy dna moczanowa zaczęła się rozwijać w organizmie, jest wykonywanie odpowiednich badań. Dnę moczanową na tym etapie można wykryć na podstawie wysokiego poziomu kwasu moczowego we krwi. Niestety, badanie takie nie jest badaniem podstawowym, dlatego trzeba je wykonać ze specjalnym skierowaniem na ten typ badania laboratoryjnego.

Ataki dny moczanowej

Objawy dny moczanowej stają się o wiele wyraźniejsze w momencie, gdy atakuje ona dany staw. Warto zaznaczyć, że zazwyczaj dna moczanowa atakuje stawy dużego palca u stóp, a także te, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie. Z tego powodu najczęstszym skojarzonym objawem, który jasno wskazuje na dnę moczanową, jest ból i opuchlizna z zaczerwienieniem, występujące w obrębie stawu paliczkowego palucha u stopy. Paluch może spuchnąć do rozmiarów, które uniemożliwiają wygodne poruszanie się; równie dobrze jednak choroba może objawiać się tylko tkliwością skóry wokół oraz samego stawu, zaczerwienieniem w jego obrębie oraz podniesieniem temperatury.

Zazwyczaj ataki dny moczanowej zdarzają się w nocy, ze wskazaniem na drugą część nocy – wiąże się to z obniżeniem temperatury ciała typowym dla godzin snu nad ranem. Wówczas pojawia się ból, który w formie ostrej towarzyszy choremu przez kilka godzin, albo może rozwijać się aż do momentu, gdy określany jest mianem rozdzierającego. Niekiedy bólowi towarzyszy również gorączka, a także inne objawy, np. osłabienie, typowe dla stanu zapalnego w organizmie.

Faza przewlekła dny moczanowej

W fazie przewlekłej dna moczanowa objawia się przede wszystkim atakiem na inne narządy. Wówczas może dochodzić również do deformacji stawów i kości, związanych z długotrwałym odkładaniem się kryształów moczanowych w kościach. To z kolei prowadzi do osteoporozy oraz artretyzmu w bardzo poważnej formie, objawiającego się regularnymi bólami stawów, podwyższoną temperaturą, osłabieniem organizmu. Co więcej, przewlekła dna moczanowa może prowadzić do odkładania się kamieni w nerkach, co z kolei może wymagać ich rozbijania, zabiegu chirurgicznego, a bez leczenia szybko wywołuje niewydolność nerek.

2 myśli nt. „Objawy dny moczanowej

  1. Sylwia

    W gruncie rzeczy wystarczy dokładnie przyglądać się swoim dużym palcom u stóp, aby samemu zdiagnozować siebie dnę moczanową. Przynajmniej wstępnie oczywiście, bo potem taką diagnozę powinien potwierdzić lekarz specjalista. Ale w 99% przypadków zaczyna się od stanu zapalnego dużego palca, więc trzeba się po prostu zorientować gdy zaczerwienienie i inne nie pochodzą od uderzenia czy innego uszkodzenia mechanicznego czy choćby wrastającego paznokcia.

    Odpowiedz
  2. rozbawiony

    Zapewniam was, że objawy dny moczanowej każdy pozna od razu. Ból jest tak ogromny i przejmujący, że trudno pomylić go z czymkolwiek innym. Od razu będziecie wiedzieć, że coś jest nie tak, a przez dobre kilka godzin nie będziecie myśleć o niczym innym.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 1