Dieta przy dnie moczanowej

przez | 18 maja, 2015

Dieta przy dnie moczanowej

Dna moczowa jest schorzeniem przewlekłym, atakującym teoretycznie stawy, ale w istocie biorącym się z nieprawidłowego metabolizmu w organizmie. Nic więc w tym dziwnego, że na jej pojawienie się oraz rozwój duży wpływ ma nieprawidłowa dieta i źle prowadzony styl życia. Najprostszym sposobem zapobiegania dnie, a także walki z nią w momencie, gdy zostanie zdiagnozowana, jest zastosowanie odpowiedniej diety. Jest to nie lada wyzwanie, bo wielu pacjentów musi w ten sposób zmienić całe swoje przyzwyczajenia żywieniowe oraz upodobania co do składników dań.

Czym jest dna moczanowa?

Dna moczanowa to choroba przewlekła, która bierze się ze zbyt wysokiego poziomu kwasu moczowego w organizmie człowieka. Poziom ten najczęściej wynika z nieprawidłowego metabolizmu. Choroba może być wrodzona, czyli pierwotna – wówczas za jej pojawienie się odpowiedzialne są konkretne geny, a także dodatkowe czynniki otoczenia. W przypadku zarówno formy pierwotnej, jak i wtórnej, czyli nabytej, istotne jest jednak stosowanie właściwej diety – wówczas kwas moczowy jest metabolizowany w odpowiednim stopniu i usuwany z organizmu. Wielu lekarzy twierdzi, że dobry styl życia i prawidłowa dla tego schorzenia dieta może nawet całkowicie zahamować pojawienie się choroby u osób, które są na nią genetycznie narażone.

Zobacz witafon

Co jeść przy dnie moczanowej?

Lekarze jasno stwierdzają: u wegetarian częstotliwość występowania dny moczowej jest znacznie większa. Wynika to z faktu, że w ich diecie zawartych jest o wiele mniej składników zawierających puryny, które podnoszą poziom kwasu moczowego w organizmie. Z tego powodu dla osób cierpiących na dnę niewskazane są owoce morza, ryby oraz wszelkie gatunki mięs, na czele z wołowiną czy dziczyzną. Ograniczyć należy również spożycie bardzo słodkich pokarmów oraz kakao. Warzywa są generalnie rzecz biorąc wskazane i zdrowe, z ograniczeniem warzyw strączkowych i kapustnych. Wskazane są wszystkie produkty z wysoką zawartością węglowodanów, a więc np. produkty mleczne. Posiłki warto rozkładać na 4-5 dziennie, a porcje powinny być raczej małe i przygotowane bez smażenia.

Dużo wody i prawidłowa waga

Dieta moczanowa powinna wiązać się przede wszystkim z wypijaniem dużych ilości wody. Wskazane jest picie nawet do trzech litrów wody dziennie – minimum około dwóch. Dlaczego? Przede wszystkim woda zmusza nerki do intensywniejszej pracy, przepłukując je i pomagając w metabolizowaniu kwasu moczowego. Co więcej jednak, rozpuszcza ona kwas moczowy w organizmie, redukując jego stężenie. Dla odmiany, wskazane do ograniczenia są czarna herbata oraz naturalna kawa, które dodatkowo zakwaszają organizm.

Istotne jest również, aby osoby, które na co dzień mają wysoki wskaźnik BMI, udały się do dietetyka celem określenia konkretnej, zbilansowanej diety, celem której jest schudnięcie. Osoby z nadwagą bardziej narażone są na dnę moczanową, zaś odchudzająca dieta przy dnie moczanowej, wprowadzona dodatkowo nieumiejętnie, może zwiększyć poziom kwasu moczowego i wywoływać częstsze ataki oraz powikłania choroby.

3 myśli nt. „Dieta przy dnie moczanowej

 1. Markos

  Żadnych ryb i owoców morza! Jak je odstawiłem to ataki dny moczanowej nie są już tak dokuczliwe, a jak ograniczam spożywanie mięsa (ciężko idzie, nie potrafię całkiem zrezygnować), to jest jeszcze lepiej. Ale mam nadzieję, że w końcu się to całkiem cofnie i będę mógł żyć bez strachu, że mnie w środku nocy wykręci.

  Odpowiedz
 2. Wolf

  Nie polecam też słodyczy, a zwłaszcza czekolady i wszystkich opartych na niej przekąsek – batonów, kuleczek czekoladowych i tym podobnych. U mnie atak dny moczanowej następował praktycznie zawsze w ciągu 12 godzin po zjedzeniu czekolady. Wystarczyło, że się zapomnę i już było kłopot i ból nie do wytrzymania. Co ciekawe, lody tak nie działały i mogłem i mogę jeść ich dowolną ilość kiedy tylko mi się podoba. I nie mam w związku z tym żadnych dolegliwości i kłopotów.

  Odpowiedz
 3. Czytacz

  cytuję „Lekarze jasno stwierdzają: u wegetarian częstotliwość występowania dny moczowej jest znacznie większa. Wynika to z faktu, że w ich diecie zawartych jest o wiele mniej składników zawierających puryny, które podnoszą poziom kwasu moczowego w organizmie” – czy ten co to pisał czytał swój tekst? Drugie zdanie zaprzecza pierwszemu…. nie czytam dalej.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 4 = 10