Dna moczanowa u dzieci

przez | 18 maja, 2015

Dna moczanowa u dzieci

Dna moczanowa jest chorobą przewlekłą, której leczenie jest bardzo trudne. W wielu przypadkach okazuje się, że całkowite dojście do zdrowia osoby dotkniętej dną jest zwyczajnie niemożliwe. W takich przypadkach zazwyczaj stosuje się leczenie dodatkowe, którego celem jest zapobieganie powikłaniom dny oraz nawrotom ataków. Jednocześnie jednak dna jest chorobą, która najczęściej dotyka osoby dorosłe. Z rzadka jednak zdarza się, że chorują na nią również dzieci.

Rozpoznanie dny moczanowej u dziecka

Dna moczanowa u dzieci pojawia się na tyle rzadko, że w sytuacji jej podejrzewania wykonywana jest szeroko zakrojona diagnostyka, połączona również z rozpoznaniem różnicowanym – pozwala to na wykluczenie wszystkich chorób, które dają podobne objawy. W ten sposób dochodzi się do tego, co powoduje objawy zbliżone do dny moczanowej u dziecka.

Zobacz witafon

Zasadniczo dna moczanowa przebiega u dzieci bardzo podobnie, jak u osób dorosłych. Atak występuje zwykle w nocy i dotyka zazwyczaj stawów dolnych kończyn ze wskazaniem na stawy palucha u stóp (po więcej o stawie skokowym). Staw zwykle – w wyniku choroby i rozwijającego się zapalenia – staje się bolesny, spuchnięty, zaś skóra jest zaczerwieniona oraz bardzo wrażliwa na dotyk.

Problem z dną moczanową u dzieci polega na tym, że nawet w przypadku wystąpienia ataku bólowego niekoniecznie muszą wystąpić wszystkie inne objawy dny moczanowej, głównie związane z zaczerwieniem i opuchlizną stawu. Dziecko, zwłaszcza małe, nie jest w stanie często określić źródła bólu, ani go scharakteryzować, co sprawia, że diagnoza stawiana przez lekarza niekoniecznie jest rzetelna – wskutek niepełnych informacji otrzymywanych od pacjenta.

Diagnostyka dny moczanowej u dziecka

U najmłodszych zachodzi pewien problem z diagnostyką dny moczanowej, polegający na tym, że dziecko zazwyczaj niechętnie poddaje się wszelkim badaniom. Jednym z bardziej nieprzyjemnych badań diagnostycznych jest pobieranie płynu z dotkniętego chorobą stawu – często niemożliwe, zwłaszcza u dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Podstawą diagnostyki w takich przypadkach jest badanie moczu oraz krwi pod kątem podniesionego poziomu kwasu moczowego. Tutaj jednak czyha kolejna pułapka – sama hiperurykemia nie jest bowiem oznaką choroby, a u wielu osób jest po prostu stanem fizjologicznym, wynikającym z naturalnej kondycji organizmu czy np. małej ilości wypijanej na co dzień wody. Z tego powodu nie jest to całkowicie jasny sygnał tego, że dna moczanowa u dziecka pojawiła się wraz ze wzrostem ilości kwasu moczowego. Jednocześnie jednak trzeba pamiętać, że stan ten może prowadzić do rozwoju choroby.

Charakterystyka schorzenia i leczenie dny moczanowej u dzieci

Dna moczanowa u dziecka rozwija się bardzo rzadko i najczęściej w sytuacji, gdy mamy do czynienia z dną pierwotną, czyli wrodzoną. Jako że dzieciom nie można podawać takich samych leków, jak osobom dorosłym, często stosuje się terapię dodatkową, np. wibroakustyczną, pobudzającą nerki do działania i wydalania kwasu moczowego. Jeśli dochodzi do ataków dny, stosowane są naturalne metody uśmierzania bólu oraz ewentualnie fizykoterapia.

2 myśli nt. „Dna moczanowa u dzieci

  1. Młody lekarz

    W więc drogie mamusie, jak macie zamiar urodzić dziecko, to wcześniej zadbajcie o swoje zdrowie, bo jak same macie dnę moczanową, to jest ryzyko, że także u dziecka będzie ta choroba. Nie wolno ryzykować, bo może to się kończyć bardzo poważnymi konsekwencjami dla zdrowia malucha.

    Odpowiedz
  2. vin

    Zdiagnozowanie dny moczanowej u dziecka to wyższa szkoła jazdy. Zwłaszcza po prostu domyślenie się, że to może być ta dolegliwość. Zwłaszcza u dziecka, które jest na tyle małe, że nie zawsze wprost potrafi zakomunikować, że je boli i gdzie boli. Albo na tyle cwane, że sobie wymyśla jeszcze inne dolegliwości, bo jest nauczone, że wtedy rodzice poświęcają mu więcej uwagi.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

65 − = 58