Dna moczanowa w ciąży

przez | 18 maja, 2015

Dna moczanowa w ciąży

Wszelkie choroby przewlekłe są uciążliwe dla każdego człowieka. W okresie ciąży kobiety są jednak bardziej narażone na niektóre schorzenia, które mogą być w razie zaniedbania niebezpieczne również dla nienarodzonego dziecka. Szybka diagnostyka oraz odpowiednie leczenie, połączone z właściwym traktowaniem ciężarnej i nadzorowaniem stanu jej zdrowia oraz dziecka, pozwala na dość efektywne leczenie dny, przynajmniej w zakresie minimalizowania ryzyka występowania ataków.

Statystyka występowania dny moczanowej

Dobrą wiadomością jest to, że w zasadzie nie ma żadnych badań, które wskazywałyby na to, że dna moczanowa podczas ciąży występuje w sposób bardzo intensywny. Ciąża nie jest więc stanem, który sprzyja nagłemu pojawieniu się choroby. Z drugiej strony, ze względu na zmiany metaboliczne w organizmie kobiety, może być bezpośrednią przyczyną ujawnienia się dny moczanowej, która wcześniej przebiegała w sposób ukryty. Aby mieć pewność co do tego, że dna moczanowa nie zagraża kobiecie ciężarnej, wykonuje się specjalne badania krwi oraz moczu, pozwalające zbadać poziom kwasu moczowego w organizmie. Wynika z tego, że dna moczanowa występuje w zasadzie tylko u ok. 1% kobiet ciężarnych i zazwyczaj towarzyszyła już pacjentce zanim ta zaszła w ciążę.

Leczenie dny moczanowej w ciąży

Dna moczanowa w ciąży jest chorobą o tyle niebezpieczną dla matki i płodu, że nieznana jest żadna sensowna terapia, pozwalająca na jej leczenie. W zasadzie choroba sama w sobie, o ile nie ma przebiegu ostrego, związanego z bardzo poważnym stanem zapalnym i wysoką gorączką czy niewydolnością nerek, nie jest przyczyną żadnych powikłań. Klasyczny atak dny moczanowej jest jednak uciążliwy – kobieta w ciąży nie ma możliwości przyjmowania większości leków przeciwbólowych, stąd pozostają jej naturalne metody działania, jak okłady z lodu, chrzanu czy długi odpoczynek z zaatakowaną stanem zapalnym kończyną w górze.

Zobacz witafon

W przypadku, gdy dna moczanowa wywołuje dodatkowe powikłania, takie jak problemy z wydolnością nerek, konieczna jest hospitalizacja chorej osoby. W takich przypadkach stosuje się zazwyczaj najpierw metody terapeutyczne, a nie chemiczne, aby nie wpłynąć na prawidłowy rozwój płodu. Często stan matki utrzymywany jest sztucznie na prawidłowym poziomie poprzez np. sondowanie nerek, aby wyleczyć chorobę dopiero po porodzie.

Powikłania w ciąży a dna moczanowa

Dna moczanowa u ciężarnych raczej nie wywołuje powikłań – pojawiają się one natomiast jako efekt stosowania niektórych leków. W takich przypadkach dna moczanowa może stanowić duże wyzwanie, głównie w związku z niemożnością stosowania większości leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych ze względu na możliwe powikłania w rozwoju płodu.

Długi stan dny moczanowej oraz ciężkie jej przechodzenie może zakończyć się przedwczesnym porodem, albo znacznym zmniejszeniem masy ciała noworodka. Co więcej, wiele kobiet cierpiących na dnę moczanową, ma wskazania do wykonywania cesarskiego cięcia przed terminem. Leczenie farmakologiczne dny w ciąży odbywa się jedynie w obliczu zagrożenia życia matki.

2 myśli nt. „Dna moczanowa w ciąży

 1. Study

  Dna moczanowa w ciąży to po prostu kolejny ból, do którego trzeba przywyknąć w ciąży. I trzeba to sobie uzmysłowić i przyzwyczaić się do tego, że po prostu każdy atak DM trzeba przeczekać, bo dla dobra dziecka nie wolno zażywać żadnych środków, zwłaszcza przeciwbólowych.

  Odpowiedz
  1. Już po

   Mi się to udało przetrwać, ale najgorsze są ataki dny moczanowej w zaawansowanej ciąży. Bałam się napinania z bólu i byłam bliska stosowania jakiś środków, ale ostatnimi siłami jakoś przetrzymałam. Pamiętajcie o oddychaniu, głębokie i miarowe oddechy – prawie jak przy porodzie, ale po to, by do niego przedwcześnie nie doprowadzić 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 1 =