Domowe sposoby na dnę moczanową

przez | 18 maja, 2015

Domowe sposoby na dnę moczanową

Istnieje wiele chorób i schorzeń, które atakują człowieka znienacka, a przez to uniemożliwiają mu często szybkie skorzystanie z pomocy specjalisty. Czasami, zanim dotrze się do odpowiedniego lekarza, trzeba zastosować jakiekolwiek metody walki z bólem. Co więcej, bywa również tak, że choroby przewlekłe objawiają się atakami co jakiś czas, a wówczas pozostają jedynie domowe sposoby radzenia sobie z nimi. Tak jest również w przypadku dny moczanowej.

Leczenie dny w domu

Należy pamiętać, że dna moczanowa jest chorobą nie tylko uciążliwą, ale również groźną dla zdrowia człowieka. W przypadku, gdy nie jest leczona, może powodować rozmaite powikłania, łącznie z chorobami nerek oraz uszkodzeniami struktur kostnych. Z tego powodu podstawą jest właściwa diagnostyka oraz leczenie dny moczanowej w konsultacji z lekarzem.

Zobacz witafon

Domowe sposoby na dnę moczanową polecane są w kilku przypadkach. Przede wszystkim mogą sprawdzić się u osób, które pierwszy raz doświadczyły ataku dny i potrzebują wytchnienia w oczekiwaniu na wizytę u lekarza. Dodatkowo, mogą sprawdzać się u chorych, u których dna została już zdiagnozowana, a ataki pojawiają się co jakiś czas. W żaden sposób jednak sposoby te nie zastępują profesjonalnego leczenia i konsultacji ze specjalistą – nawet gdy sprawią, że objawy w zasadzie zanikną.

Jak w domu radzić sobie z dną moczanową?

Podstawową profilaktyką przeciw atakom dny moczanowej jest po prostu właściwy styl życia. Należy ograniczyć w diecie produkty, które zawierają puryny, a także regularnie zażywać aktywności fizycznej, nawet takiej jak spacery.

W razie ataku dny moczanowej to jednak często nie wystarcza. Podstawą jest wówczas odpoczynek i takie wyeksponowanie stawu, aby nic go nie urażało – ten sposób na dnę moczanową sprawdza się w przypadku ataku o każdym umiejscowieniu. Staw, w którym rozwija się stan zapalny, jest zwykle bardzo bolesny, co wpływa w dużym stopniu na komfort chorego. Z tego powodu warto również walczyć z samymi objawami, które daje dna, na przykład przykładając do chorego stawu zimny opatrunek – zwykle przynosi on ból i obniża temperaturę chorego miejsca. W przypadkach, gdy przyłożenie lodu jest zbyt bolesne, stosuje się okłady z utartego, świeżego chrzanu. Działa on przeciwzapalnie, a dodatkowo nie jest tak twardy jak lód.

Warto również zadbać o to, aby nerki zaczęły właściwie pracować i radzić sobie z metabolizowaniem kwasu moczowego. Homeopaci zalecają w takich przypadkach kąpiele w wodzie z dodatkiem olejów żywiczych, np. sosnowych – działają one pobudzająco na nerki i pomagają organizmowi w walce ze stanem zapalnym.

3 myśli nt. „Domowe sposoby na dnę moczanową

 1. Misia

  Mi lekarz polecił przede wszystkim dużo picia. Oczywiście zwykłej wody, bo nawet jak nerki pracują na pół gwizdka, to okaże się, że część przeleci, a chodzi przecież żeby było jak najmniejsze stężenie kwasu moczowego we krwi, bo właśnie o jest przyczyna dny moczanowej.

  Odpowiedz
  1. Osa

   I bardzo dobrze, bo przy dnie moczanowej trzeba pić nawet 3 litry dziennie. To bardzo dużo, jak wyobrazisz sobie, że nawet zimą masz wypić dwie butelki niegazowanej wody. A jak jest lato i dochodzi wysiłek fizyczny to trzeba pić nawet 5 litrów, co wydaje się kosmosem, ale da się zrobić.

   Odpowiedz
 2. agnieszka

  Sama woda jest mało skuteczna, zoreszta wiadomo że nie wolno przy słabych nerkach pić wód wysokowapniowych a takie sie sprzedaje w 99% sprzyja powstawaniu kamieni w nerkach!!
  Polecam po pierwsze żywą wodę i co najważniejsze nie z plastiku!
  Do wody dodajcie sok z wiśni lub z pigwowca japońskiego, zioła wspomagające nerki, stosowane przy dnie. Do tego soki z ważył zapasowych.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 2 =