Jak radzić sobie z dną moczanową

przez | 18 maja, 2015

Jak radzić sobie z dną moczanową

Dna moczanowa jest chorobą atakującą głównie mężczyzn po 30. roku życia. Może sprawiać wiele problemów, jako że nie tylko ma bolesne ataki, ale również wpływa na pracę całego organizmu, z czasem uszkadzając również nerki czy układ kostno-stawowy. Z tego powodu dobrze jest wiedzieć, jak radzić sobie z dną moczanową.

Właściwa diagnostyka i leczenie dny moczanowej

Chorzy zazwyczaj nie zdają sobie sprawy ze swojej dolegliwości, dopóki nie doświadczą pierwszego ataku. Jeśli jest on krótki oraz szybko mija, często nie zgłaszają się do lekarza, co jest błędem – dna moczanowa jest niebezpieczna dla całego organizmu, zwłaszcza gdy nie jest leczona. Podstawą jest więc właściwa diagnostyka oraz leczenie u reumatologa, który przystosuje leki oraz dodatkową terapię zależnie od stanu pacjenta oraz zaawansowania choroby. I choć leczenie jest rzeczą podstawową, nie daje jednak żadnych wskazówek względem tego, jak radzić sobie z atakiem dny oraz żyć z chorobą na co dzień.

Zobacz witafon

Zmiana stylu życia przy dnie moczanowej

Po zdiagnozowaniu u chorego dny moczanowej często konieczna jest zmiana trybu życia. Zazwyczaj polega ona przede wszystkim na odmiennym sposobie odżywiania, który bazuje głównie na wykluczeniu dużych ilości mięsa, ciężkich i tłustych sosów oraz ryb i owoców morza z diety. Chory powinien również zupełnie zminimalizować ilość przyjmowanego alkoholu, zwłaszcza piwa.

Oprócz zmiany diety niezbędne jest zaangażowanie się w aktywność fizyczną. Dna moczanowa częściej atakuje osoby prowadzące siedzący tryb życia oraz odpoczywające w sposób bierny. U osób z nadwagą oraz otyłych konieczne jest zrzucenie kilku kilogramów. Istotne jest jednak to, aby podejść do sprawy fachowo – nieprawidłowo przeprowadzona czy bardzo restrykcyjna dieta odchudzająca połączona z głodówką jest niezalecana ze względu na możliwość wywołania ataku dny moczanowej.

Tego typu porady przy dnie moczanowej uzyskuje się zwykle od lekarza prowadzącego. Czasem konieczne jest udanie się do innego specjalisty, który dotychczas prowadził leczenie innych schorzeń przewlekłych, np. cukrzycy. Często na dnę wpływają przyjmowane leki – warto je wówczas zmienić.

Co w razie ataku dny moczanowej?

Najważniejsze są jednak fachowe porady na dnę moczanową, która niespodziewanie atakuje w nocy. Jako że jedną z cech charakterystycznych jest właśnie występowanie ataków nocnych, każdy chory powinien znać podstawy postępowania w tego typu przypadkach.

Podstawą jest wyeksponowanie bolącego stawu w taki sposób, aby nic nie było w stanie go urazić. Zależnie od bolesności skóry wokół stanu zapalnego, zaleca się okłady z lodu, które dodatkowo nieco obniżą temperaturę objętego infekcją stawu, albo obłożenie stawu np. okładem z tartego chrzanu. Ma on działanie przeciwzapalne i doskonale redukuje wysoką temperaturę.

Dodatkowo, chory powinien przyjmować te leki, które przypisał mu lekarz na wypadek ataku choroby. Często konieczne jest przyjęcie również dodatkowych leków przeciwgorączkowych, zwłaszcza gdy atak jest przewlekły i u chorego utrzymuje się wysoka temperatura, znacznie przekraczająca stan podgorączkowy.

2 myśli nt. „Jak radzić sobie z dną moczanową

  1. cierpliwy

    Okłady z chrzanu na dnę moczanową? Tego nie znałem, ale z przyjemnością wypróbuję, bo u mnie okłady z lody niezbyt działają i nie przynoszą ulgi. To znaczy przynoszą, ale tylko na początku, a potem temperatury się wyrównują i już nie jest tak fajnie.

    Odpowiedz
  2. kawka

    Absolutnie koniecznie trzeba odstawić alkohol. Zaostrza on ataki dny moczanowej, a u mnie powodował, że praktycznie po dwóch piwkach atak trwał o dwie, trzy godziny dłużej. To już wolę sobie odpuścić, niż cierpieć co dwa dni i chodzić po ścianach poskręcany jak paragraf.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

63 − = 61