Nowoczesne sposoby leczenia dny moczanowej

przez | 18 maja, 2015

Nowoczesne sposoby leczenia dny moczanowej

Dna moczanowa dokucza ludziom już od wieków, opisywana jest nawet w najstarszych wydawnictwach medycznych. Niestety, dotychczas trudno było mówić o jej leczeniu, jako że nie było jednej skutecznej terapii, dającej efekty przy wszystkich chorych oraz ich powikłaniach po chorobie. Dziś medycyna idzie do przodu, co pozwala również na próbowanie w konsultacji z lekarzem rozmaitych eksperymentalnych metod leczenia.

Podstawa leczenia dny moczanowej

Nawet nowoczesne leczenie dny moczanowej musi opierać się na trzech filarach. Pierwsza kwestia to leczenie objawów ataku dny moczanowej, która jest chyba najbardziej odczuwalna z perspektywy chorego oraz może doprowadzić nawet do pogorszenia kondycji psychicznej pacjenta. Drugi etap to zapobieganie nawrotom choroby, czyli zmniejszanie częstotliwości występowania ataków. Trzecim i ostatnim, ale w zasadzie najistotniejszym oraz najtrudniejszym etapem jest obniżanie poziomu kwasu moczowego w organizmie, tak aby niwelować chorobę oraz jej powikłania. To właśnie w obrębie tego trzeciego zakresu działają nowoczesne metody leczenia dny moczanowej.

Zobacz witafon

Leczenie wibroakustyczne

Obniżenie poziomu kwasu moczowego można wykonywać na kilka sposobów. Zawsze niezbędna jest właściwa dieta, która pozwoli dzięki odpowiednim składnikom obniżać prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Dodatkowo ważne jest też spożywanie znacznych ilości wody, które rozpuszczają kwas moczowy oraz przyspieszają jego metabolizowanie. Wskazana jest aktywność fizyczna oraz zrzucenie ewentualnej nadwagi we współpracy z dietetykiem. Często jednak przy poważnym stadium choroby oraz wysokim poziomie kwasu moczowego to zdecydowanie nie wystarcza. Dodatkowo, może nie chronić przed powikłaniami choroby, choćby takimi, jak odkładanie się kamieni nerkowych.

Wibroakustyka to dziedzina leczenia eksperymentalnego, nieinwazyjnego dla organizmu. Zdecydowaną zaletą tej metody leczenia jest możliwość stosowania jej łącznie z farmakologią, a także przeprowadzanie terapii w zaciszu domowego ogniska, co zarówno obniża koszty terapii, jak również daje komfort choremu. Metoda ta polega na masażu na poziomie komórkowym, wykonywanym za pomocą mikrowibracji, wynikających z fal dźwiękowych. Specjalnie urządzenie przykłada się na wysokości nerek, włączając odpowiednią częstotliwość wibracji. To pozwala na proste i przyjemne pobudzanie do pracy nerek, które przez wibrację aktywniej działają i są w stanie lepiej metabolizować kwas moczowy. Przed zastosowaniem tej metody warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

2 myśli nt. „Nowoczesne sposoby leczenia dny moczanowej

  1. akustyk

    Ta cała wibroakustyka, którą tu opisujecie, to nic innego jak powrót do naturalnych odruchów organizmu. Właśnie to dzieje się z organami człowieka podczas chodzenia, a zwłaszcza biegania – następują wtedy naturalne drgania, więc gdyby tylko każdy się ruszał tyle co trzeba, to żadna wibroakustyka nie byłaby potrzebna.

    Odpowiedz
  2. zainteresowany

    Pytanie tylko czy to wystarczy, by zapobiegać ewentualnym powikłaniom. Najgorsze przy dnie moczanowej jest pojawienie się kamieni nerkowych, co jest kolejną dolegliwością bólową. A jak oba bóle zaczną występować jednocześnie, to można od nich stracić przytomność i nie ma już bohaterów.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1