Zapobieganie dnie moczanowej

przez | 18 maja, 2015

Zapobieganie dnie moczanowej

Dna moczanowa może przyjmować dwie różne formy, które mówią o tym, w jaki sposób doszło do rozwoju choroby. W formie pierwotnej choroba jest po prostu wrodzona – jej pojawienie się związane jest z genetyczną mutacją pewnych genów, a także występowaniem dny w rodzinie. Druga forma, wtórna, jest o wiele częstsza i zazwyczaj wynika z nieprawidłowości w diecie oraz stylu życia czy przechodzonych chorób. W obu przypadkach można zapobiegać rozwojowi dny, tak aby nie pojawiła się wcale, bądź nie powodowała znacznych spustoszeń w organizmie.

Odpowiednio dostosowana dieta przy dnie moczanowej

Szacuje się, że w większości przypadków za pojawienie się dny moczanowej odpowiedzialna jest nieprawidłowa dieta, połączona z nieodpowiednim stylem życia. Zapobieganie dnie moczanowej jest więc poniekąd zdrowym stylem życia, w połączeniu z odpowiednią dietą. Czy każdy powinien stosować taką dietę? Zdecydowanie nie – wskazaniem do jej stosowania jest przede wszystkim hiperurykemia, czyli wysoki wskaźnik kwasu moczowego w organizmie, który wyszedł na jaw na skutek powtórzonych badań moczu oraz krwi. Jest konieczna również do stosowania w przypadku osób, które cierpią już na dnę – dzięki prawidłowej diecie zapobieganie atakowi dny moczanowej jest o wiele prostsze.

Zobacz witafon

Dieta przy dnie moczanowej powinna przede wszystkim względnie omijać puryny, które są zdecydowanie odpowiedzialne za podnoszenie poziomu kwasu moczowego w organizmie. Dieta moczanowa unika więc tłustych mięs oraz ryb, a także owoców morza. Spożycie chudych mięs i ryb jest ograniczone do konkretnej ilości w codziennej porcji żywieniowej. Wskazane jest picie dużych ilości wody z ograniczeniem herbaty oraz kawy, które dodatkowo zakwaszają organizm. Należy spożywać większość warzyw oraz produkty mleczne.

Zdrowy styl życia a dna moczanowa

Drugą istotną sprawą w tym, jak zapobiegać dnie moczanowej, jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Osoby z nadwagą oraz otyłością powinny zdecydowanie zrzucić kilka kilogramów, stosując jednak dietę oraz ćwiczenia zalecone przez specjalistę.

Należy unikać wszelkich diet połączonych z wysoką zawartością białek, tłuszczy, a także diet niskokalorycznych oraz głodówek – wszystkie one mogą nasilać objawy dny moczowej, a także po prostu ją wywołać. Podejmowania dieta powinna być zawsze skonsultowana z dietetykiem, a także musi stanowić tylko jeden z elementów odchudzania, do spółki z np. aktywnością fizyczną.

Dna moczanowa często występuje u osób, które prowadzą niezdrowy styl życia – dużo siedzą, bardzo mało się ruszają. Zdecydowanie rzadziej występuje u tych osób, które przynajmniej kilka razy w tygodniu zażywają aktywności w miarę regularnej.

Diagnostyka i profilaktyka dny moczanowej

Oczywiście, w zapobieganiu dnie oraz jej nawrotom istotna jest również profilaktyka oraz diagnostyka. Należy regularnie wykonywać badania moczu oraz krwi, a także specjalistyczne badania RTG kości i stawów oraz USG nerek, które mówią o ewentualnych powikłaniach po dnie moczanowej.

2 myśli nt. „Zapobieganie dnie moczanowej

  1. Markos

    Zastanawiam się czy i ile chorób by występowało, gdyby ludzie pamiętali o podstawowej rzeczy i możliwości leczenia swojego organizmu – poprzez jedzenie. Przecież w gruncie rzeczy wystarczy zdrowo się odżywiać, by nie tylko dna moczanowa, ale wiele innych chorób się nie pojawiło.

    Odpowiedz
  2. dietetyk

    To frazes. Nikt tak naprawdę nie wie co to znaczy zdrowo się odżywiać, a nawet jak wie to często nie potrafi tego zastosować w praktyce. Bo skąd wiesz w jaki sposób pędzone były soczyste czerwone pomidorki, które mogą mieć w sobie więcej nawozów i chemikaliów niż hamburger z mcdonalda? To nie takie proste, a samą dietą od dny moczanowej się nie uchronisz. Podobnie jak od innych chorób, bo organizm człowieka to system naczyń połączonych.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 3 =