Czynniki ryzyka przy dnie moczanowej

przez | 18 maja, 2015

Czynniki ryzyka przy dnie moczanowej

Artretyzm jest jedną z najbardziej dokuczliwych chorób. Dna moczanowa nie tylko wywołuje bolesne oraz uciążliwe ataki, które zaburzają zarówno spokojny sen, jak również funkcjonowanie w ciągu dnia, ale również może wywoływać w formie przewlekłej wiele innych, groźnych dla zdrowia i życia schorzeń. Co więcej, często w początkowym etapie przebiega zupełnie bezobjawowo, dlatego też większość chorych dowiaduje się o niej dopiero podczas ostrego zapalenia stawów.

Warto wiedzieć, jakie są czynniki ryzyka dny moczanowej, aby móc samodzielnie dopominać się o odpowiednią diagnostykę oraz szybko rozpocząć ewentualne leczenie.

Zobacz witafon

Czynniki demograficzne dny moczanowej

Ocenia się, że w przypadku dny moczanowej choruje siedmiokrotnie więcej mężczyzn, niż kobiet. U kobiet również wiek pierwszego wystąpienia objawów jest wyższy – często choroba pojawia się dopiero w okresie po menopauzie, gdy w organizmie zachodzą poważne zmiany hormonalne oraz metaboliczne. U mężczyzn wiek zachorowania jest znacznie niższy, ponieważ wynosi nawet 30 lat. Z rzadka choroba występuje u dzieci i młodzieży – zazwyczaj jako dodatkowe schorzenie przy przyjmowaniu leków czy poważniejszych chorobach. Częściej chorują osoby z krajów wysoko rozwiniętych, niż rozwijających się, co jest przede wszystkim efektem spożywanej diety oraz stylu życia.

Czynniki dietetyczne i pokrewne dny moczanowej

Wysokie ryzyko dny moczanowej występuje u osób, które spożywają dużo składników bogatych w purynę, takich jak czerwone mięsa oraz dziczyzna, owoce morza i ryby czy tłuste sosy. Co więcej, ryzyko zachorowania wzrasta również u osób, które regularnie spożywają w dużych ilościach alkohol, aczkolwiek najbardziej dotyczy to dużego spożycia piwa.

Nieprawidłowa dieta w wielu przypadkach sprzyja pojawianiu się nadwagi, a w rezultacie również otyłości. Lekarze alarmują, że ryzyko przy dnie moczanowej rośnie wraz ze zwiększającym się wskaźnikiem BMI. Pojawieniu się choroby sprzyja również nieprawidłowy styl życia – dużo czasu spędzanego w jednej pozycji, mało regularnej aktywności fizycznej oraz ruchu pod każdą postacią.

Czynniki genetyczne dny moczanowej

W ostatnich latach lekarze wyróżnili pierwotną formę dny moczanowej, która jest przekazywana genetycznie. Wyodrębniono trzy różne rodzaje genów, których mutacje wpływają na zwiększoną ilość kwasu moczowego we krwi oraz upośledzony jego metabolizm, prowadzący do dny moczanowej. Posiadanie tych genów w zestawie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby nawet o 60%. Dodatkowo, bez badań genetycznych można ocenić, że w przypadku osób, których bliscy chorują na dnę moczanową, ryzyko zachorowania przy bliskim pokrewieństwie jest o 20% wyższe.

Czynniki dodatkowe dny moczanowej

Istnieje cała gama czynników dodatkowych, które zwiększają ryzyko zachowania na dnę moczanową. Przede wszystkim jest to przyjmowanie pewnych grup leków, np. takich, jak aspiryna. Dodatkowo, dna moczanowa występuje częściej w niektórych zespołach wad oraz przy niektórych chorobach, np. nowotworach, niewydolności nerek bądź cukrzycy. Ryzyko wystąpienia dny moczanowej jest wyższe u osób po operacjach chirurgicznych.

2 myśli nt. „Czynniki ryzyka przy dnie moczanowej

 1. Markus

  Z jednej strony wielu lekarzy zaleca by brać aspirynę, co ustrzeże nas przed chorobami wieńcowymi z zawałem serca na czele, a tu się okazuje, że lepiej jej nie brać, bo grozi to pojawieniem się i atakiem dny moczanowej. Można zwariować od tych lekarskich porad, które wzajemnie się wykluczają,. Najlepiej po prostu robić swoje i żyć tak, jak organizm podpowiada, a nie się napinać na tabletki i proszki i zapłacić potem za to dużą cenę.

  Odpowiedz
  1. do Markusa

   Bo we wszystkim trzeba mieć umiar. Aspirynę można profilaktycznie brać, podobnie jak inne leki czy witaminy, ale profilaktycznie – po jednej tabletce, a nie po cztery codziennie. Jak raz na trzy dni weźmiesz aspirynę, albo inny lek to dna moczanowa ci nie grozi, ale jak jakiś hipochondryk codziennie „musi”, to się robi już kłopot.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 − = 9