Powikłania dny moczanowej

przez | 18 maja, 2015

Powikłania dny moczanowej

Wiele chorób o przebiegu przewlekłym wyróżnia się rozmaitymi powikłaniami, które mogą w znacznym stopniu pogorszyć jakość życia chorego. W niektórych przypadkach powikłania są o wiele groźniejsze dla życia i zdrowia niż sama choroba, która atakuje człowieka. Z tego powodu również przy dnie moczanowej niezbędne jest wykonywanie odpowiedniej diagnostyki, a następnie leczenia oraz badań kontrolnych, które pozwolą na poradzenie sobie z zagrożeniem i wyeliminowanie ewentualnych powikłań.

Charakterystyka dny moczanowej

Dna moczanowa jest chorobą wywoływaną przez nadmierny poziom kwasu moczowego w organizmie. Jest on zauważalny zarówno podczas badań moczu, jak również specjalistycznego badania krwi. Niestety, kwas moczowy, który nie jest odpowiednio metabolizowany i usuwany z organizmu, staje się dla niego niebezpieczny. Zazwyczaj odkłada się on w rozmaitych miejscach oraz powoduje powstawanie kryształów, które dla odmiany mogą wpłynąć na zaburzenie pracy kolejnych narządów w organizmie.

Zobacz witafon

Leczenie dny moczanowej, jako choroby, jest praktycznie niemożliwe, jako że zazwyczaj całe leczenie opiera się przede wszystkim na obniżaniu poziomu kwasu moczowego. W niektórych przypadkach wystarczająca jest zmiana diety, w innych niezbędne będzie wprowadzenie leczenia. Najbardziej niebezpieczna sytuacja pojawia się wówczas, gdy atak dny był niespecyficzny, a chory nie udał się z nim do lekarza. Wówczas stan choroby rozwija się jeszcze bardziej bez żadnego leczenia i diagnozy, co negatywnie wpływa na kondycję organizmu.

Diagnostyka powikłań dny moczanowej

Powikłania dny moczanowej można podzielić na kilka różnych grup, w zależności od układu, którego dotyczą. Z jednej strony jest to układ ruchowy, który również jest obiektem ataku dny moczanowej w formie aktywnej, objawowej. Z drugiej strony, ze względu na wysoki stan kwasu moczowego, atakowany jest układ moczowo-płciowy. Dodatkowo, w niektórych przypadkach powikłania po dnie moczanowej związane z układem moczowym powodują niejednokrotnie nadciśnienie nerkowe, tzw. wtórne.

Podstawą przy diagnostyce dny moczanowej jest wykonanie dodatkowych badań. Najbardziej widocznym objawem choroby, oprócz stanu zapalnego, są zwykle guzki dnawe, które mogą przebijać się przez skórę oraz powodować ropne wycieki podatne na wtórne zakażenia. Takie guzki zwykle pojawiają się przy zaatakowanym stawie i są wyczuwalne przez skórę.

Badanie RTG wykonuje się w celu określenia, czy dna moczanowa rozpoczęła niszczącą działalność w obrębie kości i stawów. Kryształy mogą odkładać się w nich, powodując takie dolegliwości, jak upośledzenie ruchu, osteoporoza ( więcej o osteoporozie), przewlekłe bóle. Wówczas niezbędne jest nie tylko leczenie dny, ale również przyjmowanie dodatkowych leków i uczęszczanie na rehabilitację i nie danie się samotności.

Częste powikłania przy dnie moczanowej dotyczą układu moczowego, w szczególności nerek. Zazwyczaj objawiają się one kryształami, które trzeba usuwać farmaceutykami, albo rozbijać podczas specjalistycznych zabiegów. Niekiedy, na skutek wysokiego poziomu kwasu moczowego, dochodzi również do groźnego w skutkach zapalenia nerek.

4 myśli nt. „Powikłania dny moczanowej

 1. zdziwiony

  Zawsze mnie zastanawia jak ludzie mogą dopuścić do powikłań takich chorób. Zwłaszcza, że dna moczanowa to nie katar i chyba wszyscy wiedzą, że jest groźna. A tu mamy pojawiające się guzki dnawe i co? Żadnej reakcji? Przecież to trzeba być nie wiem kim, żeby nie zaniepokoiły takie rzeczy!

  Odpowiedz
  1. Wsiok

   No widzisz, a wszyscy tacy młodzi, wykształceni z dużych ośrodków…. A jak przychodzi co do czego, to niech sobie dna moczanowa jest, nikogo to nie interesuje. Guzki? Jakie guzki, przecież samo przejdzie… itd. itp..

   Odpowiedz
 2. michal

  Do Zdziwiony
  Szanowny Pani czy ma Pan ta chorobe? Nie tak latwo jest z nia zyc i nie tak latwo kontrolowac jak sie Panu wydaje

  Odpowiedz
 3. Dziubek

  W skutek dnymoczanowej po trzech tygodniach leczania krysztalki zaczely przebijac skure palca stopy i wraz z ropa wydostawac sie na zewnatrz w czwartym tygodniu amputowano palca doktor powiedzial powiklania a ja niemam jednego palca ciekawe co dalej

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 68 = 77