Przyczyny powstawania dny moczanowej

przez | 18 maja, 2015

Przyczyny powstawania dny moczanowej

Wiele chorób reumatycznych dotyka ludzi starszych nie z powodu nieprawidłowego trybu życia, ale wewnętrznych uwarunkowań w organizmie. Podobnie jest również z dną moczanową, która w wielu przypadkach stanowi schorzenie bolesne oraz powodujące dodatkowy dyskomfort wraz z jego rozwojem. Lekarze są w stanie ocenić, na ile dane czynniki wpływają na pojawianie się tej choroby – dobrze jest znać jej przyczyny, aby móc w ostateczności szybko rozpocząć diagnostykę w razie zwiększonego ryzyka zachorowania.

Dwa rodzaje dny moczanowej

Jak dotąd naukowcy i lekarze nie byli zgodnie, skąd bierze się dna moczanowa. Dziś wiadomo jednak, że w dużym stopniu na jej pojawienie się na wpływ czynnik genetyczny. Udało się wyodrębnić trzy różne geny, które w istotny sposób przenoszą skłonność do występowania dny moczanowej w rodzinie. Szacuje się, że zmiany w obrębie tych genów mogą prowadzić do podwyższenia ryzyka zachorowania nawet o 60%, zwłaszcza w przypadku, gdy choroba występuje również w bliskiej rodzinie. Zazwyczaj ten rodzaj podagry nazywa się formą pierwotną, w odróżnieniu od formy wtórnej, która jest wywoływana przez dodatkowe czynniki.

Zobacz witafon

Schematyczność dny moczanowej

Prócz skłonności genetycznych, przyczyny dny moczanowej mogą być również zupełnie inne. U osób, w których rodzinie nie występuje mutacja żadnego z genów odpowiedzialnych za chorobę, może się ona rozwijać m.in. wskutek długotrwałej, nieprawidłowej diety, objawiającej się przede wszystkim spożywaniem bardzo dużych ilości alkoholu, mięsa oraz podrobów, a także, jak wskazują ostatnie badania, owoców morza.

Dodatkowo, dna moczanowa prawie 7 razy częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Kobiety chorują zazwyczaj po okresie menopauzy, kiedy zmienia się poziom hormonów w organizmie; u mężczyzn choroba występuje nawet około 30 roku życia.

Dna moczanowa w formie ostrej często pojawia się u osób z nadwagą oraz otyłych. Może być również wynikiem przebytych operacji, siedzącego trybu życia bez regularnej dawki ruchu, bądź przyjmowania określonych grup leków, zwłaszcza np. aspiryny.

Czynniki towarzyszące dnie moczanowej

Istnieją również takie powody dny moczanowej, które związane są bezpośrednio z chorobami, które chory przechodzi. Często podagra pojawia się u osób cierpiących na choroby związane z układem moczowym, zwłaszcza nerkami. Niekiedy może towarzyszyć cukrzycy. Pojawia się również przy nowotworach. W jednej z form może stanowić bardzo groźne powikłanie po przeszczepienie narządów. Jest też chorobą typową dla niektórych zespołów wad, np. zespołu Lescha-Nyhana, który jednak występuje bardzo rzadko.

2 myśli nt. „Przyczyny powstawania dny moczanowej

 1. Tomasz

  Makabra. Mam dnę moczanową, ale jestem całkowitym abstynentem. Mam przy tym czerwoną twarz, bo pracuję głównie na podwórzu i po prostu mam ogorzałą cerę. Za każdym razem jak idę do lekarza to muszę odpowiadać na pytania o to czy piję alkohol, a często są to wręcz sugestie, że piję i pytania „jak często nadużywam”! Czy lekarze nie mają na studiach kursów podstaw kultury osobistej?

  Odpowiedz
  1. Misiek

   kursy kultury osobistej na studiach? Lekarze mają etykę, a jest to jeden z najbardziej skorumpowanych zawodów świata. W Polsce nie jesteśmy wyjątkowi pod tym względem i nie trzeba mieć dny moczanowej, by się o tym przekonać. Więc nie wymagaj od nich empatii, jak to w większości po prostu biznesmeni. Smutne, ale prawdziwe.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 5 = 3