Rodzaje dny moczanowej

przez | 18 maja, 2015

Choć dna moczanowa dotyka w ogromnym procencie przypadków głównie mężczyzn, to jednak może pojawiać się również u kobiet. Jeszcze do niedawna lekarze nie byli pewni, jakie są jej konkretne przyczyny – teraz jednak dokonano podziału ze względu na sposób rozpoczęcia choroby, co pozwala nam poznać odmiany dny moczanowej. To daje chorym szansę na szybkie zdiagnozowanie schorzenia oraz rozpoczęcie jego leczenia i ograniczenie bólu oraz dyskomfortu.

Czym jest dna moczanowa

Dna moczanowa jest schorzeniem zaliczanym do grupy chorób reumatycznych. Zazwyczaj pojawia się ona w stawach i charakteryzuje bardzo silnym bólem i opuchlizną danego stawu, połączonymi z ostrym stanem zapalnym.

Zobacz witafon

Za pojawianie się dny moczanowej odpowiada nieprawidłowy poziom kwasu moczowego we krwi. Gdy kwas ten nie jest metabolizowany, zaś jego poziom jest wysoki, we krwi dochodzi do wytrącania się charakterystycznych kryształów. Te z czasem osadzają się w stawach, w formie objawowej powodując opuchliznę, zaczerwienienie oraz ból. Te objawy zazwyczaj są charakterystyczne dla artretyzmu.

Typy dny moczanowej

Generalnie lekarze współcześnie rozróżniają kilka grup przyczyn tej choroby, a także dwa rodzaje dny moczanowej. Rodzaje te są zróżnicowane ze względu na moment i sposób pojawienia się choroby, co niejako wiąże się z jej przyczynami.

Pierwszym rodzajem dny moczanowej jest jej forma pierwotna. W tym przypadku chory rodzi się z genetyczną skłonnością do produkowania przez organizm dużych ilości kwasu moczowego, który potem nie jest odpowiednio wydalany z organizmu. To powoduje rozwój choroby, często najpierw w stadium ukrytym. Ta forma dny moczanowej zwykle objawia się we wcześniejszym wieku. Można ją również szybciej diagnozować – wyodrębniono trzy rodzaje genów, których mutacje powodują nieprawidłowości w poziomie kwasu moczowego we krwi. Osoba posiadająca te geny oraz bliskich chorych na podagrę jest o 60% bardziej narażona na tak choroby.

Drugim rodzajem jest wtórny typ dny moczanowej. W tym przypadku mowa o pojawieniu się choroby wskutek działania dodatkowych czynników, głównie takich jak dieta, niska aktywność fizyczna, nadwaga i otyłość. Czasami dna moczanowa wtórna jest efektem przyjmowania określonych leków, bądź przechodzenia chorób nerek, albo nowotworów. Może pojawiać się również w przypadku osób, które w niedawnym okresie przechodziły poważne operacje oraz zabiegi chirurgiczne.

2 myśli nt. „Rodzaje dny moczanowej

 1. Monika

  Mam 36 lat i oboje moi rodzice zmagają się z dną moczanową. U mnie nie ma na razie żadnych objawów. Ale robię co mogę, żeby żyć zdrowo: nie mam nadwagi, unikam słodyczy, staram się jak najwięcej ruszać, zresztą przy dwójce urwisów to mus, a nie wybór 😉 Pytanie tylko czy to wystarczy, czy dziedziczona dna moczanowa będzie miała jakikolwiek wpływ na to co robię.

  Odpowiedz
  1. przezorny

   Nic tylko chwalić, ale jeśli masz genetyczne predyspozycje to prędzej czy później dna moczanowa się pojawi, więc bym się nie napalał. Oczywiście nie życzę, ale sama rozumiesz, że szanse są niewielkie – że nie zachorujesz..

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 1